Со својата сопруга Амел, Дино има две деца, Хамза и Наида Дервишалидовиќ.

Објавил: Сара Фемина | 26 јануари, 2020 20:19

Музика не ја интересира: Еве како изгледа убавата ќерка на Дино Мерлин, кој заврши на ОКСФОРД(фото)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Популарниот пејач Дино Мерлин, ретко зборува и го прикажува своето семејство, но не крие дека е во среќен брак веќе 28 години.

Со својата сопруга Амел, Дино има две деца, Хамза и Наида Дервишалидовиќ.

Бидејќи тие не се дел од естрадата и не сакаат да станат популарни, нивните фотографии скоро се невозможни да се најдат.

Наида е прва од лево на фотографијата. Наида работи со компјутерски науки и повеќе е насочена кон меѓународна кариера. 

Наида работи со компјутерски науки и повеќе е насочена кон меѓународна кариера. Таа е горда што ги заврши своите постдипломски студии на Оксфорд, Велика Британија.

Един Дервишхалидовиќ е босански пејач, текстописец и музичар. Автор е на текстот на првата химна на Република Босна и Херцеговина “Jedna si jedina” (“Една си единствена“).

Се смета за еден од најзначајните музичари во Босна и Херцеговина, но и на териториите на поранешна Југославија.

Својата музичка кариера ја почнал со бендот Мерлин, но подоцна започнал своја соло кариера.

Љубовната приказна како да е излезена од неговите многубројни хитови. Дино Мерлин својата сопруга ја запознал кога имал 17 години, а се оженил кога наполнил 21 година. Биле и двајцата од различни класи, но нивната љубов и денес трае.

Дино бил сиромашен, а таа богата студентка на архитекрура. Заљубен во музиката, на неа и ги пуштил демо снимките и ја прашал што таа мисли за неговиот талент.

– Имав 21 година кога се венчав. Бев многу млад, за зрел за голема приказна каква што е брак. И позади секој успешен музичар стои една уморна и исцрпена жена. Но за среќа, Амела таква сеуште не е. Амела ми е, заедно со децата се во животот. Сеуште лесно може да ме направи среќен и несреќен:

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Музика

Градот Скопје и МКЦ го поддржуваат овој меѓународен музички фестивал, а наш претставник ќе биде составот Фолтин.

СКОПЈЕ СЕ ПРИКЛУЧУВА ВО ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО ЕВРОПСКИОТ ДЕН НА МУЗИКАТА (EUROPEAN MUSIC DAY)

Скопје годинава ќе биде еден од 12 градови кои ќе го одбележат Европскиот ден на музиката...

Нашиот талентиран музичар Благој Ламњов е македонски кларинетист кој живее во Шведска и континуирано работи за многу од најголемите институции како Операта на Малме, театарот НС град Стокхолм, универзитетот на Гетеборг и универзитетот на Лунд.

Благој Ламњов заедно со Шведска филхармонија ја изведуваат македонската песна “Сербез Донка”(ВИДЕО)

Македонскиот кларинетист, Благој Ламњов, кој живее и работи во Шведска на прекрасен...

Васил ќе биде македонскиот претставник кој ќе се обиде во најдобро светло да ја претстави нашата држава на овогодишната Евровизија во Холандија.

Македонија конечно со светски ХИТ: Васил Гарванлиев со моќно видео на ЕВРОВИЗИЈА(видео)

Македонскиот пејач Васил Гарванлиев ќе ја претставува нашата земја на овогодинашната...

Музиката, дури и како хоби, заслужува сериозна работа и посветеност. Бидејќи подразбира создавање некаква убавина. Јас така и приоѓам.

ИНТЕРВЈУ СО ПЕПА ДИМИТРОВА: МУЗИКА ПОТПИШАНА СО КВАЛИТЕТ

На музичката сцена се појави пред околу 6 години и за тој период зад себе има значаен...