Негодувања за промена на имињата на институциите

Објавил: Стефан Каневче | 24 април, 2019 22:51

Музичари на Македонската филхармонија се чувствуваат посрамени и понижени

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Членови од оркестарот на Македонската филхармонија со тажна нота објавуваат статуси за промената на името на институцијата во која работат.

Статусот наиде на бројни реакции и утешни коментари од колегите уметници. Ви го пренесуваме во целост:

Мили пријатели, Македонската Филхармонија на “чудесен” начин стана само “Филхармонија”. Се чувствувам крајно посрамена и понижена и туѓа меѓу “своите”. На Велика Среда Исус Христос Е предаден од “својот” Јуда. Никому како да не му е грижа, а мене – тешко на душата… Простете, но сите, на кои “не им е гајле за ништо” се дирекни соучесници на Јуда! Крајот на Македонија ќе е крај на светот! Бог на помош нека ни’ Е и нека Воскресне во нашите души и срца – за Доброто на сите!

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Ни ја оставија само душата, така испуштена и понижена да може да плаче за ова газење што ни го прават 29 години. И вие ќе славите. Што славите!

ЕФТОВ: „Да бевме нормална држава оваа влада немаше никогаш да дојде на власт, името го продадоа за две кила сирење„

Гледам славите. Прво мислев дека Вардар победил во ракомет или дека Македонија победила...

Актерот Сашо Тасевски и поранешен директор на Драмски, кој е секогаш гласен со критиките кон власта и овој пат на својот Фејсбук профил упати критики правејќи споредба со опозициската ВМРО која претходно 10 години беше на бласт.

Тасевски распали на Фејсбук- А затвор за мито кога, каде во Европа со такви имбецили?

Актерот Сашо Тасевски и поранешен директор на Драмски, кој е секогаш гласен со критиките...

Ми се јавија од полициска станица ,,Ново Лисиче". Да ги пофалам полициските службеници и МВР за нивната ефикасност и професионалност. 

ЈОЦИ: Ќе победам во војната- Кежаровски повикан во полициска станица, заработи пријава

Откако утринава новинарката Јорданка Ивановска-Јоци на својот Фејсбук профил напиша...

"1996 Република Македонија и Европската Унија потпишаа рамковна спогодба за соработка на Република Македонија во Европската Унија.

МИЛЕНКО: „Кога ќе дојдам на власт, ШИЛЕГОВ ПИЈАНДУРАНА ќе го уапсам заради СЕЉАЧИЗАМ„

“Београдска Конфекција” пропадната криминална српска фирма на пијандурана му...