Дуа Липа (роденa на 22 август 1995 година во Лондон) е британскa пејачкa-текстописец со косовско-албански корени.

Објавил: Васко Белески | 26 август, 2018 14:51

Музичка ѕвезда Дуа Липа наполни 23 години и прослави со најблиските на Ибица!

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Пред некој ден дваесет и тригодишната Дуа Липа го прослави својот роденден на Ибица и се пофали на инстаграм дека славела во стилот на 90-тите. Семејството на Дуа Липа е од Приштина, нејзиниот татко Дукаѓин Липа беше музичар таму, а подоцна и во Англија. Таа самата е родена во Лондон и беше студент на престижната школа „ Sylvia Young Theatre School„. Некое време таа мораше да го прекине своето образование, бидејќи нејзините родители се вратија во Косово во 2008 година од професионални причини, за Дуа Липа да се врати сама во британскиот главен град на возраст од само петнаесет години.

Таа работеше во клубови и како модел, додека пак преку Интернет се обидуваше да се претстави и да оствари контакти. Така таа успеа да стапи во контакт со Марлон Рудет, која ја охрабри да сними Ковери и демо снимки и да ги постира на SoundCloud.

Дуа на Ибица го прослави својот 23 ти роденден

На крајот, менаџерите на Лана Дел Реј станаа свесни за неа и таа доби договор од Universal Music. Ова ѝ овозможи да соработува со неколку американски продуценти како што се Емил Хани и Родни Јеркинс за завршување на нејзиниот деби албум. Во летото 2015 година беше лансиран нејзиниот прв сингл New Love. Во декември, следеше Be the One, со што таа за прв пат успеа да постигне голем успех.

Покрај 11-тото место на германската листа, таа имаше можност да напредува во првите десет во конкуранција на повеќе од десет земји, Во Англија,кон крајот на 2016 таа беше приклучена кон листата Би-Би-Си од 2016 , која предвидува или ги лансира новите ѕвезди за следната година . Покрај тоа, синглот Be the One беше продаден околу половина милион пати до крајот на 2016 година.

Песните Hotter од пеколот и Blow Your Mind (Mwah) следеа како четврти и петти пред-единечни изданија на нејзиниот автономен деби албум. Додека првииот сингл беше во можност да се прослави во европските земји, вториот сингл го привлече вниманието во Северна и Јужна Америка со Blow Your Mind (Mwah), искачувајќи се високо на американските Single-Charts во САД. Нејзиниот прв студиски албум Dua Lipa беше објавен на 2 јуни 2017 година. Room for 2 и Thinking ’Bout You претходно се појавија како промо синглови.

Дуа Липа е целата женствена и многу често уќива со своите другарки

На фестивалот AVA NYE во Мјанмар, холандскиот DJ и продуцентот Мартин Гарикс ја претставија својата заеднички снимена песна Scared to be Lonely, која бешеобјавена на 27 јануари 2017 година како сингл. Песната е мешавина на Future-Bass и Lovetrap.

Во Германија, Швајцарија, Холандија и скандинавските земји, таа ги освои првите Топ 10 листи за синглови со Scared to Be Lonely.

На 21 јули 2017 година, беше издаден нејзионито шест сингл по ред од нејзиниот деби албум. Со New Rules, таа за прв пат се искачи на првото место на една од британските топ листи и слета во Германија со нејзиниот втор од топ 10 хит за една година и прва како соло уметник. На 12 јануари 2018 година, со IDGAF беше издаден седмиот сингл од деби албумот .

На почетокот на 2018 година, Дуа Липа објави преку социјалните медиуми дека работи на вториот студиски албум.

На Brit Awards 2018, пејачката од Косово беше почестена со престижната награда како најдобар женски изведувач и „Breakthrough Act“ на годината.

Дуа Липа е ѕвезда која ги ужива сите атрибути, но сепак интересно е дека таа го живее нејзиниот живот модерно и во склад на времето. За разлика од косовските спортисти кои често провоцираат со таканаречените двоглави орли, Дуа Липа е горда на своето потекло но сепак таа вели и припаѓа на публиката од целиот свет.

Нејзиниот Дуа Липа NEWS RULES на Јутуб достигна до горда бројка од 1 Билион и 400 милиони прегледи

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Поп

Четири девојчиња од хорот  на „Златно славејче“ напишаа и снимија песна за Влатко Илиевски, Ќе се потрудиме да го зачуваме твоето дело и никогаш да не бидеш заборавен!"

Четири славејчиња со песна за Влатко Илиевски- Со тебе пораснавме, а сега те нема!

Четири девојчиња од хорот  на „Златно славејче“ напишаа и снимија песна за Влатко...