Рафаел Надал, Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ имаат по 20 грен-слем титули, па на шпанскиот тенисер очигледно дека не му е сеедно дали Србинот ќе настапи на Австралија опен.

Објавил: admin@magazin | 15 јануари, 2022 14:13

Надал: Австралија опен е голем и без Ѓоковиќ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Рафаел Надал повторно предизвика реакции со една своја изјава за Новак Ѓоковиќ чиј настап на Австралија опен е се уште неизвесен. 

Рафаел Надал, Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ имаат по 20 грен-слем титули, па на шпанскиот тенисер очигледно дека не му е сеедно дали Србинот ќе настапи на Австралија опен.
 
Тој имаше уште една изјава која предизвика внимание.
„Австралија опен е поважен од било кој играч. Ако настапи Ѓоковиќ во ред, но и ако не игра тој ова ќе биде одличен грен слем турнир и без него. Навистина го почитувам, но не се согласувам со работите кои ги направи во последните две недели“, изјави Надал.

Додека пак Ник Кирјос му даде поддршка на Новак Ѓоковиќ во борбата против австралиските власти, а потоа во една емисија откри дека добил повратна порака од најдобриот тенисер во светот.

Кирјос со години секогаш беше против Ѓоковиќ, но во момент на големата драма тој застана на страна на Србинот.

„Лично ме контактираше Ѓоковиќ преку Инстаграм и ми се заблагодари што сум со него, зашто не очекуваше јас јавно да давам изјави за медиумите. Ми напиша дека се обидувам да ја разберам ситуацијата и имам објективност“, открива Кирјос.

Кирјос потоа зборуваше за целата ситуација во Австралија со вакцините.

„Разбирам дека Циципас има поразлични погледи на вакцинацијата, Надал може да каже што сака, но јас се прашувам каде е поддршката. Кога го поддржав Ноле, добив многу пораки за тоа како сум можел да направам таков потег. Ѓоковиќ бараше само разбирање…“, вели тенисерот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од Тенис

Родена сум во Франција и никогаш не живеев во поранешна Југославија. Тато многу брзо се вклопи како Французин. Јас сум Французинка во главата, а Србинка во срцето.

Француска тенисерка го поддржа Ѓоковиќ: И за мене Косово е Србија!

Француската тенисерка Кристина Младеновиќ го коментираше потегот на Новак Ѓоковиќ...

Ова е седми триумф на Ѓоковиќ на Вимблдон, со што се израмни по бројот на триумфи со неговиот идол Пит Сампрас, додека Рожер Федерер има еден триумф повеќе.

Седма титула за Новак Ѓоковиќ на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ ја продолжува доминацијата на Вимблдон и со победата во денешното финале...

Во интервју за „Би-би-си“ српскиот тенисер изјави дека тоа е цената што е подготвен да ја плати.

„Да, тоа е цената што сум подготвен да ја платам. Никогаш не сум бил против вакцините, ги примав како дете, но секогаш ја поддржував слободата да избираш што ставаш во вашето тело. Принципите на донесување одлуки за моето тело се поважни од која било титула или било што друго. Се трудам да бидам во склад со моето тело што е можно повеќе“, изјави Ѓоковиќ на таа тема и додаде:

„Мојот ум е отворен кога станува збор за можноста да бидам вакциниран во иднина бидејќи сите заедно се трудиме и ќе го најдеме најдоброто решение кога станува збор за борбата против Ковид. Повторувам, никогаш не сум бил против вакцинацијата и се надевам дека сите ќе го видат крајот на овој вирус многу брзо. Се обидувам да го задржам мојот ум отворен бидејќи сите се обидуваме да го најдеме најдоброто можно решение. Никој не сака да биде во оваа ситуација во која колективно сме две години. Јас сум дел од глобален спорт кој се игра секоја недела на различни локации. Ги разбирам последиците на својата одлука. Една од последиците е да не одам во Австралија, бев подготвен на тоа. Разбирам дека тоа што не се вакцинирам денес значи дека не можам патуваат на повеќето турнири“.

Ѓоковиќ: Нема да примам вакцина, ќе ги жртвувам трофеите

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ изјави дека не е „антиваксер“, но дека попрво...