Имено, последните истражувања покажале дека SIBO бактеријата ја имаат до 15 отсто од популацијата, а дел од нив мислат дека се здрави. Таа ја забавува работата на стомакот и цревата и расте во нив.

Објавил: Валерија Петрова | 20 јуни, 2019 22:50

Надуен стомак, болки и гасови – можно е да ја имате оваа опасна бактерија без да сте свесни за тоа

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Ако ви е сотмакот постојано надуен, имате гасови и проблеми, болки и тегоби, тогаш можно е да ја имате оваа опасна бактерија за која треба да се обратите на лекар.

Имено, последните истражувања покажале дека SIBO бактеријата ја имаат до 15 отсто од популацијата, а дел од нив мислат дека се здрави. Таа ја забавува работата на стомакот и цревата и расте во нив.

Најчесто се јавува поради користење пилули за контрацепција, претерано консумирање алкохол, антибиотици, слаба киселина во желудникот.

Ако имате постојани тегоби треба да се обратите на лекар.

исто така добро е да знаете и кои намирници можат да ви помогнат да го исчистите вашиот организам од токсините.

Намиринци кои можат да ви помогнат да го исчистите телото од отрови

 

Вода и лимон

 

-Лимонот е одличен извор на витамин Ц  и познат е по тоа што прави детоксикација. Една чаша лимон со вода ќе можете да го регулирате варењето на храната да го освежите и прочистите организмот.

Свежо овошје

Овошјето содржи витамини, антиоксиданси и влакна па се препорачува негово конзумирање во што поголема мерка. Јаболка, круши, портокали, може да конзумирате што и да ви се јаде само да биде свежо. Зелка

Зелката е позната по својата пречистувачка функција на црниот дроб. Можете да ја јадете како салата, а ја препорачуваме и во комбинација со јаболка и ким – права гозба за непцето и црниот дроб.

Цвекло

Ако имате проблеми со жолчната кеса, мора редовно да конзумирате цвекло. Неговите влакна помагаат во производството на антиоксидантни ензими кои им помагаат на жолчната кеса и црниот дроб да ги елиминираат токсичните супстанции во телото.

Зелен чај

Зелениот чај содржи високо ниво на катехин, кој ја забрзува работата на црниот дроб и го зголемуваат создавањето на ензими за детоксификација. Се препорачуваат барем две шолји дневно.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Потребно е да се изврши интервенција со матични клетки во соседна Србија, Белград потточно во „IM CLINIC“ каде за тој медицински зафат се потребни 18.600€.

АПЕЛ: Да помогнеме на Игор кој живее во Кичево повторно да застане на нозе!

Овој човек секогаш бил хуман, а сега истиот има потреба од нашата хуманост! Игор Петрески...

Ќе ви дадеме список на намирници кои го чистат организмот од никотин и ја намалуваат потребата за цигари.

МОЌНИ НАМИРНИЦИ КОИ ГО ЧИСТАТ ОРАГНИЗМОТ ОД НИКОТИН: Пробајте, ништо нема да изгубите, а резултатите веднаш се видливи

Пушењето е многу штетно по здравјето, а неговите последици можат да траат со години. Со...

Уште од дамнешни времиња, Индијанците ја користеле оваа блка за лекување на крварења, рани и инфекции, а според Ајуверда и Кинеската медицина, ајдучката трева позитивно влијае врз работата на слезината, црниот дроб, бубрезите и уринарниот тракт.

Ајдучка трева- делотворен лек за многу болести

Речиси и нема човек кој не ја видел оваа магична билка која е наречена ајдучка трева....

Д-р Басара во Германија заминала пред 17 години и тоа без да го познава германскиот јазик но денеска е една од најпознатите докторки во Европа и е директор во болницата Malteser St. Franziskus во германскиот град Фленсбург, пишува весникот ВЕЧЕР..

Ова е српската докторка која излечила неколку илјади луѓе од рак, меѓу кои и околу 20-тина Македонци

Професорката д-р Надежда Басара, е жената за која зборува целиот свет. Таа е една од...