Речиси половина од активните случаи на ковид-19 се во Скопје, покажуваат последните статистики на Министерството за здравство.

Објавил: Сара Фемина | 20 септември, 2021 3:51

Над 13 000 активни случаи на корона, најмногу во Скопје и Тетово

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во Скопје има речиси 6 000 активно болни од ковид-19, што е близу половина од вкупниот број на активни случаи во земјава. Голем број заболени има и во Тетово и Куманово!

Речиси половина од активните случаи на ковид-19 се во Скопје, покажуваат последните статистики на Министерството за здравство.

Со денешните 365 нови случаи на ковид-19 регистрирани во последните 24 часа, бројот на активни случаи во земјава изнесува 13 052 лица. Од нив, 5 833 случаи се од Скопје, каде од почетокот на пандемијата регистрирани се вкупно 81 005 позитивни случаи на коронавирусот. 

После Скопје, градови со најголем број заболени се Тетово со 1 016 случаи и Куманово каде има 914 активни болни од ковид-19!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Во текот на изминатите 24 часа починале 14 лица: 6починати лица од Скопје (85г, 85г, 80г, 75г,72г и 68), 2 починати лица од Велес (71г и 66г) и по едно починато лице од Битола (22г), Македонски Брод (75г),Радовиш(67г), Куманово (90г) и Струмица (66г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

395 нови случаи на ковид-19 – починале 14 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во...

Како што јави дописникот на МИА од Белград, според порталот Врање њуз, прва доза вакцина во овој град е аплицирана на 13.657 македонски државјани, на 24.161 граѓанин на Врање и останати места во Србија и на девет државјани на БиХ.

Во Врање досега вакцинирани 13.657, а ревакцинирани 11.966 македонски државјани

Од почетокот на вакцинацијата, па до вчера, во Спортската сала во Врање се вакцинирани...

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, вчера се направени 4.962 тестирања, регистрирани се 344 нови случаи на Ковид-19, а починати се шест лица.

Има 6.967 активно заразени од Ковид-19, повеќето се од Скопје

Во текот на оваа недела забележан е намален број на починати лица од коронавирусот...