Инаку, на повеќе од 10 гласачки места имаше прекин поради проблеми со фингерпринт-апаратите.

Објавил: Перо Милчин | 17 октомври, 2021 19:16

Над 130 приговори за денешното гласање

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

До Општинските изборни комисии досега пристигнале над 130 приговори, информираат од ДИК.

Притоа, половина од нив се прифатени, а останатите се одбиени поради неисполнување на условите или пак се уште се во процес на обработка.

Инаку, на повеќе од 10 гласачки места имаше прекин поради проблеми со фингерпринт-апаратите.

Меѓу нив се избирачки места во Дебарца, Демир Хисар, Старо Нагоричане, Липково, Македонски Брод, Пехчево, Радовиш, Росоман, Сопиште.

„На електронската адреса izbori@jorm.mk пристигна поднесок испратен од политичка партија, во врска со сомнение за вршење на притисок и агитација од страна на лице во избирачки места во Гостивар. Основното јавно обвинителство Гостивар оформи предмет по допрен глас и веднаш издаде насоки за проверка на наводите од пријавата“, велат од Обвинителството.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Утринава бил сослушан и сопственикот на превозната фирма „Беса Транс“ и тој е достапен за македонските истражни органи, соопштија од македонското и од бугарското обвинителство. Дали за него ќе следува мерка притвор, ќе одлучува надлежниот јавен обвинител.

Соптвеникот на „Беса транс“ бил на распит, бугарското обвинителство најави расчистување на случајот

Државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите...

Министерот за транспорт и врски, Бочварски откри и дека автобусот на Беса Транс користел извод од лиценца на друг автобус, а попладнево кажа дека ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса Транс“ кој изгоре, не бил вработен во компанијата

ТРАГЕДИЈАТА СО „БЕСА ТРАНС“ ОТКРИВА И ГОЛЕМИ СИСТЕМСКИ ПРОПУСТИ ЗА ПРЕВОЗНИЦИТЕ ВО ДРЖАВА

Владата како најодговорна за изнаоѓање на фирма која ќе се грижи за софтверот за полагање...