Во болницата се лекуваат пациенти со средно тешка клиничка слика, најголем процент жени на возраст од 40 до 70 години.

Објавил: Владо Марин | 19 август, 2021 7:24

Над 300 лица во изолација во Кумановo, Липково и Старо Нагоричани

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Според податоците на СВР Куманово во изолација на подрачје на општините Куманово, Липково и Старо Нагоричане вкупно има 312 лица, соопштија денеска надлежните.

Од нив на подрачјето на Куманово во изолација вкупно се 242 лица од кои 209 се позитивни, а 33 се контакти. СВР Куманово информираше дека во општина Липково во изолација се вкупно 68 лица од кои 60 се позитивни, а осум се контакти!

Во Старо Нагоричане евидентирани се
две позитивни лица.

– Сите лица редовно се контролираат од страна на СВР Куманово, информираат од полицијата.

Зголемен е и бројот на хоспитализирани пациенти со Ковид-19 кои се лекуваат во кумановската болница, соопштија денеска надлежните. Во болницата се лекуваат пациенти со средно тешка клиничка слика, најголем процент жени на возраст од 40 до 70 години.

На инфективното одделение има 21 пациент, во модуларната 30 лежечки и 20 пациенти се лекуваат на дневна болница. Од овие 51 лежечки пациенти, 42 се на кислородна поддршка. Повеќето се невакцинирани, имаме само пет-шест вакцинирани со поблага клиничка слика кои не се на кислородна поддршка, што значи дека вакцинацијата е клучна во борба против пандемијата, изјави директорката на кумановската болница д-р Снежана Захариева за МИА.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од нив, 1.899 гласачи се од 13-те казненопоправни установи каде гласачките места беа отворени утрово во 7 часот, а каде гласањето ќе трае до 19 часот.

ДИК: Правото на глас денеска може да го искористат 10.653 гласачи

На денот пред локалните избори, денеска своето право на глас можат да го остварат вкупно...

Изградбата на Фотонапонската електрана„Осломеј“, е почеток на иницијативата со која значително ќе се зголеми производството на електрична енергија од обновливи извори, особено од сонцето, и првите киловати електрична енергија од фотоволтаичната електрана од 10 мегавати, инсталирана на површина на сегашната Термоелектрана „Осломеј“, се очекуваат да протечат во наредните неколку месеци.

Заев: ФЕЦ „Осломеј“ ќе биде запаметена како прва енергетска транзиција на електрана на јаглен во капацитет за чиста енергија во регионот

Претседателот на Владата на Зоран Заев, во придружба на раководството на „Електрани...

Ако и по вториот круг од кои било причини не се изврши избор на градоначалник, изборната комисија во рок од 15 дена од завршувањето на изборите ја известува Владата.

Кој ќе биде избран во првиот круг, а кој оди во втор

Во земјава утре се одржуваат Локалните избори 2021 на кои за градоначалничката функција...

Министерот за економија Крешник Бектеши уверува дека состојбата будно се следи и се прават напори цената и по Нова Година да остане на исто ниво.

Струјата ќе поскапи по Нова година, но засега никој не знае за колку

Поскапа струја догодина ќе има, но за колку не знае никој. Надлежните сепак тврдат дека...