Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од источен и од североисточен правец. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 31 степен.

Објавил: Катерина Крстиќ | 15 септември, 2020 9:04

НАМАЛУВАЊЕ НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ: Детална временска прогноза за следните денови!

Фото/Текст извор: ©фокус.мк

Денеска времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец, максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 34 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од источен и од североисточен правец.

Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 31 степен.

Потоа утре ќе има појава на умерена облачност додека максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 33 степени, во четврток и во петок ќе има локална нестабилност, особено во попладневните часови проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот, максималните дневни температури ќе бидат за неколку степени пониски во споредба со сегашните и ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 31 степен.

Отсега гледано, услови за локална нестабилност во попладневните часови ќе има и за време на викендот.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Денес ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од североисточен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 30 степени!

Следува период на претежно стабилно, суво и сончево време, повремено со умерена локална облачно

Понатаму следува период на претежно стабилно, суво и сончево време, повремено со умерена...

Во попладневните часови ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 33 степени.

Времето денеска: На пладне ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи!

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб...

Влошување на времето се очекува уште во текот на утрешниот ден, најкритично ќе биде во петок и во сабота, особено во јужните и во југозападните предели на Грција каде се очекува да падне и големо количество на воден талог.

НАД МЕДИТЕРАНОТ СЕ ФОРМИРА УРАГАН И ЌЕ ЈА ПОГОДИ СОСЕДНА ГРЦИЈА – ДАЛИ И КАКО ЌЕ ВЛИЈАЕ НА ВРЕМЕТО КАЈ НАС?!

Моќен циклонски систем се формира во Медитеранот, и истиот понатаму ќе прерасне во...