Американските и германските компании немаа повеќе детали за самиот напад, велејќи дека чекаат нови информации од ЕМА.

Објавил: Мирко Бачиќ | 10 декември, 2020 8:17

НАПАД НА СИСТЕМОТ НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ЕВРОПСКИ ЛЕКОВИ: Хакери пристапија до документи поврзани со развојот на вакцината Фајзер против корона

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бајонтек“ соопштија дека хакерите пристапиле до одредени регулаторни документи поврзани со развојот на вакцината за коронавирус за време на нападот врз системот на Европската агенција за лекови (ЕМА).

Американските и германските компании немаа повеќе детали за самиот напад, велејќи дека чекаат нови информации од ЕМА.

Сепак, Фајзер и Бајонтек нагласуваат дека хакерскиот напад наводно не влијаел врз нивната работа за развој на вакцината.

Двете компании соопштија дека ЕМА ги известила „дека агенцијата била цел на сајбер напад и дека е снимен нелегален пристап до регулаторни документи“.

Тие додадоа дека ниту еден систем на Фајзер и Бајонтек не бил поврзан со овој инцидент.

Да потсетиме, ЕМА претходно објави дека биле мета на хакерски напад, додека Мајкрософт кон средината на ноември тврдеше дека хакери од Русија и Северна Кореја наводно ги нападнале производителите кои работат на развој на вакцината.

Сепак, „Мајкрософт“ не потврди дека ЕМА била цел на нападот, туку само дека биле нападнати седум водечки фармацевтски компании и истражувачки центри во САД, Канада, Франција, Индија и Јужна Кореја.

Ова не е единствениот хакерски напад насочен кон фармацевтски компании во 2020 година. Од почетокот на пандемијата, забележани се бројни обиди за хакерски напади врз здравствени системи и медицински организации ширум светот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Негативен резултат од ПЦР тест направен до 72 часа пред патувањето или рапид тест 24 часа пред пристигнувањето, заедно со пополнет PLF формулар се задолжителни за влез во Грција, без разлика дали посетителите се вакцинирани, дали прележале Ковид-19 или се невакцинирани.

За влез во Грција и натаму задолжителен негативен тест – ова се новите правила

Aктуелните правила за влез во Грција воведени пред еден месец, продолжени се за уште...

– Лошата работа е што нашиот премиер како историска писменост е нула, како тим што може да го советува е две нули. Не можете да отидете и да кажете дека во Бугарија имало фашистички режим, но Бугарите не биле фашисти. Тој мораше да им одговори: „Господа, немаше фашизам во Бугарија и тоа е научно докажано и треба да ставите крај на овие југословенски и советски клишеа“ – инсистира Каракачанов.

Тој е скептичен дека новите идеи на Петков и на неговата влада ќе дадат резултат.

– Не можете да се откажете од идентитетот, од фактот дека во Скопје се води политика на говор на омраза. Што значи да успееме? Да клекнеме пред тврдењата на Македонците или да ги направиме нормални европски граѓани. Во наш интерес е да се однесуваме како суверена држава, а не како никаквеци и да се однесуваме како луѓе кои ги бранат интересите на Бугарија – рече Каракачанов.

Каракачанов: МАКЕДОНЦИТЕ СТРАДААТ ОД СОПСТВЕНАТА ГЛУПОСТ

Лошата работа е што нашиот премиер како историска писменост е нула, како тим што може...

Директорот на компанијата Иван Лончаревиќ рече дека инвестицијата е реализирана во јули 2020 година, но одби да каже колкава била нејзината вредност, пишува Ројтерс. Квантбиорес вработува 11 научници во Данска, Австралија и Словенија, а примарната цел ѝ е да развие лек за ковид, а не вакцина, рече Лончаревиќ.

Компанијата развива пептид што спречува коронавирусот да ги заразува човечките клетки и очекува клиничкото тестирање да почне во Велика Британија ова лето, рече Лончаревиќ.

Ѓоковиќ купи компанија која бара лек за коронавирус

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на светот, купи 80 отсто од данската биотехнолошка...

За лицата кои не биле заразени со Ковид и не се вакцинирани, следува мерката за 10-дневен карантин, при што можат да бидат ослободени најрано на петтиот ден со тестирање за Ковид 19. Од оваа мерка се ослободени невакцинираните деца до шест години, на кои сепак карантинот им се прекинува по пет дена, информира Министерството за надворешни работи.

Македонија повторно се најде на германската листа на ризични земји

Заради ситуацијата со пандемијата на ковид-19, Германија ја врати Македонија на листата...