Вкусни колачиња!

Објавил: Владо Марин | 27 декември, 2020 19:19

НАПРАВЕТЕ НАЈДОБРИ ФРАНЦУСКИ КОЛАЧИЊА: Еве што ви е потребно за МАКАРОНСИ со чоколаден фил!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Макаронсите се едни од најдобрите француски колачиња, а можете да ги подготвите сами дома.

Наместо полнење, можете да ставите обичен џем од кајсија и тие ќе бидат вкусни.

Состојки:

5 белки

100 гр шеќер

180 гр мелени бадеми

260 гр шеќер во прав

3 или 4 кесички боја за гел

Макаронсите се едни од најдобрите француски колачиња, а можете да ги подготвите сами дома.

За фил:

200 гр чоколадо

100 мл слатка павлака

половина лажица темен рум

Припрема:

Прво мелетеги бадемите и просејте ги. Изматете ги белките, додадете шеќер, боја во прав, потоа бадеми и шеќер во прав.

Подгответе два плеха и обложете ги со хартија за печење.

Ставете ја смесата во вреќа со шприц и оставете ги да се исушат најмалку 40 минути. Печете ги на 150 степени 13-15 минути.

За филот загрејте ја слатката павлака и румот додека не зовријат, па додадете ги во садот со скршеното чоколадо. Покријте и оставете да се стопи.

Кога ќе се олади, истурете во шприц и нанесете на колачињата!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.