Оваа жлезда учествува во контролата на метаболизамот и терморегулацијата

Објавил: Едмонд Бекири | 14 јуни, 2022 14:14

Направете сами домашен лек за тироидна жлезда

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Многу од луѓето имаат проблем со тироидната жлезда која е една од поголемите жлезди во човечкото тело и се наоѓа во предниот дел од вратот. Таа се состои од два дела поврзани со еден по тесен дел а името го добила од грчкиот збор штит поради изгледот и функцијата.

Оваа жлезда учествува во контролата на метаболизамот и терморегулацијата, ја одредува осетливоста на телото кон другите хормони. Игра многу битна улога во детството, во растот и диференцирањето на многу ткива.

Ликерот од ореви е богат со јод и затоа е добар лек за тироидната жлезда. Секое утро, на празен желудник, пијте по една мала чашка од ликерот. Пред послужување, ликерот од ореви благо смешајте го за да го подигнете лековитиот талог. 

Но постои природен лек за овој проблем кој е поефикасен од било кои лекови препишани од доктор. Во минатото луѓето пиеле ликер од зелени ореви кој го добил името оревовка кој освен за тироидната жлезда одличен е и  за лекување на анемија, но исто така и како прва помош за проблеми со желудникот и за забрзување на варењето на храната.

Еве како сами да подготвите ликер од ореви: 

Потребни ви се: 40 млади ореви, 1 кг мед, 1 литар ракија.

Подготовка: Ставете ракавици и исечкајте ги младите ореви, ставете ги во поголема тегла и над нив додадете 1 кг мед и 1 литар ракија. Затворете ја со соодветен капак и оставете ја теглата да стои на сонце 40 дена.

Повремено промешајте ја содржината со пластична лажица.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Истражувањата покажале дека боровинките го забавуваат процесот на стреење, ја запира почетната фаза на развој на карцином, ја подобрува функцијата на видот и помага во контролата на дијабетесот.

БОРОВНИЦА- Лек против шеќерна болест, ја запира почетната фаза на карцином

Боровница — познато растение како народен лек против шеќерна болест, толку е делотворна...

Во овој случај, тоа е добар знак дека вашето тело функционира добро и правилно. Најчесто, овој проблем се јавува кај луѓе кои се слабо физички активни, со прекумерна тежина, склони кон хормонални нарушувања, анемија или едноставно се уморни. Лошата циркулација често ги придружува средовечните и постарите луѓе и страсните пушачи.

ЛАДНИ РАЦЕ И СТАПАЛА МОЖЕ ДА БИДАТ ПОКАЗАТЕЛ ЗА СЕРИОЗНА БОЛЕСТ: Спречете и реагирајте на време

За време на студените денови, телото природно и ефикасно ја чува телесната температура...

Генерално, возраста има одредено влијание за некои типови на болки што се јавуваат, но кога се работи за болки во колената, сите се подеднакво изложени и тоа од различни причини

ЕФИКАСЕН ЛЕК ЗА БОЛКИ ВО КОЛЕНАТА!

Болките во колената се многу честа појава, со која се соочуваат луѓе од различни генерации....