Од полицијата е потврдено дека Тишма е уапсен заедно со два албански државјани.

Објавил: Сара Фемина | 11 ноември, 2019 20:13

Нарко БРАТСТВО ЕДИНСТВО разбиено во Атина-Црногорец и двајца албанци на чело на мафијата: Запленети 104 кг кокаин и 800.000 илјади евра!

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Црногорскиот државјанин 45-годишниот Милан Тишма, кој важи за лице блиско на криминалната група Јова Џуровиќ, уапсен е во Атина поради кршење на законот за дроги.

Тој е означен како водач на криминалната организација, а покрај него се уапсени две лица, државјани на Република Албанија.

Од полицијата е потврдено дека Тишма е уапсен заедно со двајца албански државјани. Во претресот на станот кои го користеле, грчката полиција пронашла 105 килограми кокаин и околу 800.000 илјади евра.

Како што пренесуваат грчките медиуми, трговијата со дрога ја решило Бирото за дрога заедно во соработка со американската агенција ДЕА.

Портпаролката на полицијата Јоана Розиокоу додаде дека во станот во Агиос Димитрос Атика, кој служел како ексклузивно складиште, одземени се 104 килограми и 114,7 грама која дрога кокаин, која била сместена во два 102 пакети со различни логотипи.

Таа додава дека шефот на криминалната организација е странец, кој бил одговорен за купувањето, складирање и дистрибуција и дистрибуција на големи количини кокаин, како и за следење на клиентите и управување со парите.

Против уапсените е подигната кривична пријава за кршење на законот за зависни супстанци.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Како што често се случува, проценките на синдикатите и префектурите понекогаш се разликуваат многу – во Марсеј, ЦЖТ објави 150.000 демонстранти, шест пати повеќе од проценката на полицијата – но бројките, дури и од полициски извори, се високи, вклучително и во малите градови, каде за денес беа планирани вкупно 245 демонстрации низ цела Франција.

ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ ВО ПАРИЗ: Гори целиот град!

Најмалку 25.000 демомстранти во Марсеј, 20.000 во Монпелје и Бордо, 19.000 во Нант, вкупно околу...

Проектот позади кој стои принцот претстолонаследник Мухамед бин Салман е вреден 500 милијарди долари и замислен е како место во кое државата би можела да организира важни спортски настани како трка на Формула 1 или бокс мечеви.

НОВА ФАНТАЗИЈА ОД САУДИСКА АРАБИЈА: Во пустина ќе никне град од 500 милијарди долари, а таму нема да има строги закони

Саудиска Арабија планира во северозападниот дел на државата да го игради Неом, градот...

Доцна синоќа во Лондон пристигна Американскиот претседател Доналд Трамп , а лидерите на НАТО ќе бидат денеска гости на кралицата Елизабета Втора во Бакингамската палата.

Започнува самитот на НАТО во Лондон, Алијансата слави 70 години од основањето

Денеска во Лондон започнува славењето на 70-годишнина од основањето на НАТО заедницата. ...