Претседателот на Собранието Талат Џафери не гледа правен основ за реализирање на иницијативата тестирање на пратениците за наркотици.

Објавил: Валерија Петрова | 17 мај, 2019 22:02

НАРКО ТЕСТ нема да има за пратениците – народните избраници куртулија

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Цела земја се крена на нозе поради скандалозната снимка од Павле Богоевски, па поради овој случај на мета беа ставени сите пратеници во македонското собрание и имаше предлози сите народни избраници да прават нарко тест.

Претседателот на Собранието Талат Џафери не гледа правен основ за реализирање на иницијативата тестирање на пратениците за наркотици.

,,Во Законот за пратеници, во Деловникот за работа на Собранието и во Уставот на Република Северна Македонија, нема правен основ според кој Претседателот и Собранието на Република Северна Македонија би можеле да ја реализираат Иницијативата на Независната пратеничка група. Условите за кандидирање, за избор и за работа на пратениците во Собранието на Република Северна Македонија се јасно дефинирани и оттука, Претседателот на Собранието не може и не смее да постапува надвор од своите законски овластувања.

За потсетување, пред неколку дена во јавноста осамна снимка на која се слуша како пратеникот Павле Богоевски нарачува кокаин, од која цела македонска јавност бурно реагираше. Најинтересното од целата оваа приказна е што Павле Богоевски ја потврди автентичноста на снимката, но вистината била дека тој не нарачувал кокаин туку масло од канабис за негова блиска пријателка на која ова масло многу и помогнало.

Министерот Спасовски по повод овој случај изјави дека Павле Богоевски ќе биде третиран исто како и секој граѓанин на оваа држава.

– Тоа што тој е пратеник не е никаква привилегија, но овој случај мора убаво да се испита, изјави Спасовски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

По потпишувањето на Договорот Харадинај изјави дека неговата и партијата на Ахмети денеска „успеаја да ги обединат најдобрите експертизи за една развојна програма за земјата“.

Харадинај и Ахмети потпишаа договор за предизборна коалиција

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), премиерот во оставка Рамуш Харадинај...

Митановски истакнува дека во рекетот бил директно инволвиран и синот на Катица Јанева.

Поранешен пратеник објави шокантни информации: Синот на Катица Јанева директно инволвиран во “Рекет”

Веле Митаноски кој е поранешен пратеник во македонското Собрание, објави шокантни...

Изминатиов викенд Љубомир Спасиќ зема учество во последниот натпревар сезонава кој се одржуваше во Чешке Буџејовице, каде што се сумираа резултатите од сите овогодишни трки. Претходно тој се натпреваруваше во натпреварите за Европски куп и во Македонија, Словенија, Германија, Шпанија и Италија, по кои заврши прв во генералниот пласман во конкуренција на повеќе од 200 кајакари од 17 европски држави.

Љубомир Спасиќ е првиот Македонец кој освои Европски куп во кајак! (ВИДЕО)

Љубомир Спасиќ  од Велес е првиот Македонец што го освоил Европскиот куп во дисциплината...