На среден рок се очекува умерено забрзување.

Објавил: Сара Фемина | 9 ноември, 2021 14:35

Народна банка: Раст од 3,9 проценти и инфлација од 3,1 процент за годинава, засега не се очекуваат шокови

Фото/Текст извор: ©магазин

Закрепнување на македонската економија со раст од 3,9 проценти за оваа и за следната година предвидува Народната банка во најновите макроекономски проекции.

На среден рок се очекува умерено забрзување.

Инфлацијата е проектирана на 3,1 процент и направена е умерена нагорна корекција во однос на априлската проекција, а следната година се очекува инфлацијата да биде 2,4 проценти.

И покрај енергетската криза и растот на глобалниот раст на цените, засега не се очекуваат шокови, а проекциите на меѓународните финансиски институции се дека наредната година ќе има стабилизирање во енергетскиот сектор.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Согласно планот со управување на Светското природно и културно наследство на Охридскиот регион се намали интензитет на градба на станбени згради во Охрид.

Раст на цените на становите, од 1500 до 2000 евра квадрат на охридската ривиера

Цените во Охрид за новите станови се движат од 1200 до 1500 евра по мкв во централно градско...

-Гарантирам дека во јануари цената нема да се покачи на ниво на кое одредени медиуми или, пак, поединци сакаат да го покажат за да креираат страв кај народот. Ние како што докажавме на 1 јули и на 1 јануари ќе докажеме дека цената ќе биде се уште најниска во целиот регион и ќе обезбедиме доволно електрична енергија за да продолжи да тече нормалниот живот онака како што треба, изјави Битиќи по отворањето на „Иновацискиот и бизнис форум Пеперутка".

Од 1 јануари за сметка за струја планирајте од 300 до 500 денари плус секој месец

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи гарантира дека цената на електричната...