Еден ден неправедно осуден човек е како цела вечност.

Објавил: Мирко Бачиќ | 25 април, 2021 14:32

Народот излезе да даде поддршка на луѓето кои го бранеа Уставот, случајот повторно да се отвори и да добијат шанса да ја докажат својата невиност

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Интегрален текст од изјава за медиуми на Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ!

Протестот е практично одраз на целокупната состојба во општеството, народот е незадоволен. Народот денеска е излезен во поддршка на луѓето кои што го бранеа Уставот.

Еден ден неправедно осуден човек е како цела вечност.

Бидејќи имаме судска пракса за повторно отворање на случаи, не гледам причина зошто и овој случај да не се преотвори и луѓето од слобода да имаат втора шанса да се бранат и да ја докажат својата невиност, рече од денешниот протест лидерот на Вмро-Дпмне, Христијан Мицкоски!

Со извици „Никогаш северна, само Македонија“, и пеење на „Море сокол пие вода на Вардарот“ и „Едно име имаме“, започна мирниот протест пред Владата со кој се бара ослободување на осудените за упадот во Собранието на 27 април.

На протестот се бараше и оставка на Владата. Истиот заврши пред Собранието.

Организаторите на протестот апелираа учесниците да се придржуваат до протоколите за време на пандемија и се оградуваат од навредливи скандирања и транспаренти базирани на етничка и верска основа.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Па така од вечерва на полноќ, еден литар ЕУРОСУПЕР-95 ќе чини 76.50 денари, еден литар ЕУРОСУПЕР-98 ќе чини 78.50 денари, додека еден литар ЕУРОДИЗЕЛ ќе чини 68.50 денари.

Поскапеа горивата од полноќ

Цената на горивата се зголемија за еден денар, објави Регулаторната комисија за енергетика. Па...