По само две недели откако од „Тесла“ ја потврдија изградбата на нова гигафабрика во Шангај, Илон Маск ја најави најверојатната локација за изградба на фабрика и во Европа.

Објавил: Македонка Димкин | 29 јуни, 2018 17:56

Наскоро фабрика на „ТЕСЛА„ и во некоја европска држава

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

По најавата дека „Тесла“ ќе изгради фабрика во Европа на социјалните мрежи се појавија низа информации, меѓу кои дека Германија ќе биде најверојатниот избор. На тоа реагираше лично Илон Маск: „Германија е првиот избор за Европа. Можеби германско-француската граница има смисла, во близина на земјите на Бенелукс“.

„Тесла“ веќе е присутна во Германија. Така во Прим, на 30 километри од Белгија, работи компанијата „Грохем енџиниринг“, која работи на подготовка за производството на „тесла модел 3“.

Треба да се напомене и дека во Германија наскоро би можеле да стигнат и други производители на батерии. Моментално во преговори се CATL, LG Chem и Samsung.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Иновации

Во Охрид ќе се одржи конференција по повод усвојување на „Регионалниот патоказ за борба против корупција и нелегални финансии“.

Конференцијата по повод усвојување на „Регионалниот патоказ за борба против корупција и нелегални финансии“ во Охрид

Конференцијата по повод усвојување на „Регионалниот патоказ за борба против корупција...

Се надеваме дека овој саморегулаторен инструмент ќе ги мотивира онлајн медиумите да ги опфатат вредностите на професионалното и одговорното новинарство во својата работа“, рече Тунева.

Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Советот за етика во медиумите ги објавија првите Насоки за етичко известување на онлајн медиумите во Македонија

Со цел да се подобрат професионалните стандарди на онлајн медиумите, Мисијата на ОБСЕ...

Автоматизираниот комплекс лоциран на земја сега спроведува до две илјади контролни сесии секој ден.

Русија развива систем за управување на илјадници сателити: Виртуелен супер компјутер ќе ја контролира и сервисира целата мрежа!

Холдингот „Руски вселенски системи“ објави дека во моментов работи на создавање...