Според Мелита Вујновиќ, придонесот на Русија е многу голем.

Објавил: Перо Милчин | 28 мај, 2020 22:59

НАСКОРО ЌЕ ИМАМЕ ЛЕК? Русија предложи 8 вакцини против корона на Светската Здравствена организација!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Русија е подготвена да предаде 8- вакцини кандидати за вирусот корона на Светската здравствена организација, рече претставничката на Светската здравствена организација, Мелита Вујновиќ.

Според Мелита Вујновиќ, придонесот на Русија е многу голем. 

За време на видео конференцијата на научниот совет на Руската академија на науките „Наука за животот“, таа објави дека Русија регистрирала осум кандидати за вакцини од различни руски институти. Темата е посветена на вакцинацијата Ковид-19.

Според неа, до 22 мај се кандидирани 124 потенцијални вакцини.

Избивање на епидемијата од новиоткоронавирус се случило на почетокот на декември 2019 во Вухан, главниот град на покраината Хубеј во Кина. Светската здравствена организација на новиот вирус му го дала привременото име 2019-nCoV и прогласила вондредна состојба на глобално ниво во врска со ширењето на новиот коронавирус. Новиот вирус подоцна го добил своето официјално име SARS-CoV-2. Потоа, започнала епидемија која зафатила и други делови на Кина, а биле утврдени и случаи надвор од Кина, во неколку земји од Азија, но и во Австралија, Европа и Северна Америка. Првите случај во Европа биле потврдени во Франција на 24 јануари 2020 година. Најголема епидемија од вирусот во Европа, се појавила во Италија каде до денес биле заразени повеќе од 9000 луѓе, а починале 463.

Коронавируси е група на вируси кои предизвикуваат болести кај цицачите и птиците. Кај луѓето, вирусите предизвикуваат дишни инфекции кои типично се лесни, вклучувајќи обична настинка, но поретко и SARS, MERS и новиот коронавирус (кој предизвикал епидемија од коронавирус во Вухан 2019-2020) коишто може да бидат смртоносни.

Кај крави и свињи може да предизвикаат дијареа, додека кај живината може да предизвикаат горнодишна болест. Не постојат вакцини или антивирусни лекови кои се одобрени за превенција или третман.

Името „коронавирус“ доаѓа од латинскиот збор corona, што значи „круна“ и што се однесува на карактеристичниот изглед на честичките на вирусот.

Коронавирусите HCoV-229E, NL63, OC43 i HKU1 константно циркулираат меѓу човечката популација и предизвикуваат дишни инфекции кај возрасните и децата ширум светот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Јас се обидувам да коментирам многу внимателно или подобро да не коментирам што се случува во Соединетите држави или во други земји.

ПУТИН ЗА АМЕРИКА: Нивните длабоки внатрешни кризи се забележуваат од победата на Трамп!

Рускиот претседател Владимир Путин за прв пат реагираше на масовните протести во Америка...

Горивото што се истури во рускиот дел на Арктичкиот круг стигна до езерото од кое реката тече северно кон океанот.

ПУТИН ЗБЕСНА! Еколошката катастрофа од Сибир станува светски проблем (ВИДЕО)

Минатата недела, претседателот Владимир Путин прогласи вонредна состојба и ги критикуваше...

Одборот на NBER објави дека рецесијата започнала во февруари. Според широката дефиниција на ова биро, рецесијата е “пад на економската активност која трае неколку месеци”.

Американската економија официјално во рецесија!

Американската економија е во рецесија, објави Националното биро за економски истражувања...