Според последните податоци од ДИК, Пецаков освои 14.380, Георгиески 12.460 гласа, Цветковски 1.376

Објавил: Македонка Димкин | 18 октомври, 2021 10:08

Насловната страна е слика од стариот градоначалник на Охрид,

Фото/Текст извор: ©дик

Според последните официјални резултати објавени од страна на Државната изборна комисија кандидатот за градоначалник од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата Кирил Пецаков освои 14.380 гласа односно процентуално 48,54%. Кандидатот од СДСМ и коалицијата Константин Георгиески освои 12.460 гласа односно 42,05%, Гоце Цветковски освои 1.376 односно 4,64% гласа.

Рано утрово Државната изборна комисија ги објави првите неофицијални резултати од Локалните избори.

Во трката за членови на Советот на град Охрид беа 11 листи, а во советот влегуваат нешто над половина – 6, односно четири партии и две независни листи.

Најмногу гласови освои советничката листа на ВМРО ДПМНЕ – 10 693 или процентуално 36,09%, СДСМ и коалицијата освоија 8 731 глас процентуално 29,47%, ДУИ 2 349- 7,93%, Група на избирачи-Димитар Велјаноски (Охрид пред се’)  освоја 1.979 – 6,68%, Левица 1 628 гласа -5,49%, ГИ-Антонио Наумоски (Охрид има план Б) 1 407 гласа-4,75%, ЛДП/ДОМ 631 глас- 2,13%, ГИ-Стевче Стевоски 339 гласови-1,14%, Единствена Македонија 207 гласа – 0,70%, Беса 279 гласови – 0,94% и ТМРО 189 гласа – 0,64%.

Пријатно изненадување во советничките листи се број 122 или неѕависната листа ОХТРИД ПРЕД СЕ кои освои 6.68 % и со тоа се пред политичката партија ЛЕВИЦА

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Утринава бил сослушан и сопственикот на превозната фирма „Беса Транс“ и тој е достапен за македонските истражни органи, соопштија од македонското и од бугарското обвинителство. Дали за него ќе следува мерка притвор, ќе одлучува надлежниот јавен обвинител.

Соптвеникот на „Беса транс“ бил на распит, бугарското обвинителство најави расчистување на случајот

Државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите...

Министерот за транспорт и врски, Бочварски откри и дека автобусот на Беса Транс користел извод од лиценца на друг автобус, а попладнево кажа дека ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса Транс“ кој изгоре, не бил вработен во компанијата

ТРАГЕДИЈАТА СО „БЕСА ТРАНС“ ОТКРИВА И ГОЛЕМИ СИСТЕМСКИ ПРОПУСТИ ЗА ПРЕВОЗНИЦИТЕ ВО ДРЖАВА

Владата како најодговорна за изнаоѓање на фирма која ќе се грижи за софтверот за полагање...