„Таа ја пропушти можноста да се тестира за да може некој друг“, рече нејзиното момче Андерсон, објави Knoe.com.

Објавил: Сара Фемина | 25 март, 2020 16:58

НАТАША(39) со денови имаше настинка, а потоа се тестирала на КОРОНА: Починала во својот дом додека ги чекала резултатите!

Фото/Текст извор: ©Foto: Printscreen Facebook/Josh Anderson магазин.мк

Медицинска сестра во Њу Орлеанс, Наташа От (39), почина во очекување на резултатите од тестот на новиот вирус на корона.

Првите симптоми ги почувствува на 10 март кога имаше блага треска. Таа испрати порака до нејзиното момче Џош Андерсон дека не се чувствува добро. Следниот ден, таа отиде во болница, но таму и беше кажано дека ќе помине една недела до прегледот.

Клиниката каде работеше како советник за ХИВ имаше само неколку тестови на располагање за новиот коронавирус. На Наташа и било кажано дека е во мала опасност од инфекција „Ковидом-19“, па решила да не се тестира.

„Таа ја пропушти можноста да се тестира за да може некој друг“, рече нејзиното момче Андерсон, објави Knoe.com.

„Она што се случи со мојата девојка треба да биде повик за будење на секој што сè уште смета дека Ковид-19 не е смртоносен како што велат експертите“, истакнува Џош.

Кога реши да не се тестира, тоа беше среда, 11 март. Сепак, како што нејзините симптоми се зголемуваа, таа сепак беше тестирана на 16 март.

Почна да чувствува „нешто во белите дробови“, раскжува Џош. Во петокот, Џош го пронајде безживотното тело на Наташа на подот во кујната. Нејзините резултати сè уште не се пристигнати, пишува Nola.com.

Џош во емотивна објава на Фејсбук, сподели дека разговарал со Наташа само неколку часа пред да го пронајде нејзиното тело.

Таа ми напиша: „ Добро утро. Те сакам. “.

И одговорив: „ Утринско сонце. Како се чувствуваш? “.

Загубата на Наташа е немерлива.

„Гледајќи во жената која беше полна живот ја видов лежејќи неподвижна на подот, беше страшно. Се плашев да ја допрам, рече Џош.

Причината за смртта сè уште не е соопштена, а здравствените власти не соопштија сеуште дека Наташа починала од инфекција со нова вирусна корона. Џош, сепак, верува дека токму е тоа.

„Она што се случи со мојата девојка треба да биде повик за будење на секој што сè уште смета дека Ковид-19 не е смртоносен како што велат експертите“, истакнува Џош.

„Верував дека луѓето треба да останат во домовите, но не мислам дека целосно разбрав какви ќе бидат последиците доколку не останат“, посочува Џош.

Тој изјави дека симптомите на Наташа биле настинка, треска и губење на апетитот. Џош истакна дека сеуште нема докази дека таа починала од Ковид-19, но дека се надева дека нејзината смрт ќе биде потсетник за сите за ризиците од нова вирусна корона.

„Времето за шеги за Ковид-19 заврши. Сега е време да се заштитите себе си, вашите најблиски и сите други“, рече Џош.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Пред 20 години, двегодишниот Марко, загина од НАТО бомба во сред центарот Нови Пазар во татковата прегратка, а истовремено настрада и неговиот татко Владан!

Малиот Марко(2) беше најмладата жртва на НАТО бомбардирањето: Загина во прегратката на татко му(ФОТО)

Во прегратките на својот татко Владан 31. мај 1999 година, околу 14 часот попладне, во бомбардирањето...

Новата снимка дава поинаков агол на инцидентот што ја запали Америка и открива дел од конфликтот на Флојд со полицијата, пред работите да ескалираат понатаму.

Ново видео го покажува ужасното убиство на афроамериканецот: МУ НЕМАШЕ СПАС (ВИДЕО)

Ново видео од апсењето на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина откако полицаецот...

Несреќата се случила во Церово, кај Богетиќ, кога се судриле автобус и патничко возило, по што слетале од патот.

ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА – ИМА ЗАГИНАТИ И 19 ПОВРЕДЕНИ ЛИЦА: Се судрија автобус и автомобил!

Во судирот на автобусот на компанијата „Глужица“ од Никшиќ и автомобилот, загинаа...