НАТО одлучи да не пополни ниту една ставка, да не испраќа ниту една крпа или сапун.

Објавил: Сара Фемина | 5 април, 2020 16:57

НАТО му заби нож во грбот на Ѓукановиќ: Црногорците извисени- не добиле ни респиратори, ни крпа ни сапун!

Фото/Текст извор: ©srbijadanas.com магазин.мк

НАТО е подготвен само да и ги изнајми Црна Гора своите „такси услуги“ за транспорт на медицинска помош од Кина.

Од целата помош што официјална Подгорица побара од партнерите од Северноатлантската алијанса за борба против пандемијата на Ковид 19, НАТО е подготвен само да ги изнајми своите „такси услуги“ за транспорт на медицинска помош од Кина.

Ова е накусо исходот од вчерашната видео конференција на министрите за надворешни работи на НАТО, по што беше наведено дека НАТО нема резерви на респиратори и друга медицинска опрема, но дека помага на други начини – како „логистика и транспорт“.

Во случајот Црна Гора, досега помош е понудена само од Холандија, чија Влада е подготвена да организира, во соработка со Подгорица, со авион трансфер на лична заштитна опрема од Кина во Црна Гора.

– Може да се постави прашањето: Зошто НАТО испорачува кинеска помош на Црна Гора, а не помош од нејзините земји-членки, кои, патем, се најбогати земји во светот?

Што се однесува до барањето да и се помогне на Црна Гора со, меѓу другото, 320 респиратори, потоа бронхоскопи, ларингоскопи, ЕКГ, хируршки маски, престилки и фустани, нараквици, болнички кревети, крпи и сапуни – за сега, од таа помош нема ништо.

Ова не е изненадување за аналитичарот Бошко Вукиќ, бидејќи, како што верува, повеќето независни набудувачи досега успеаја да претпостават дека НАТО нема да одговори на повикот за помош што му го испрати црногорската влада.

– Од долгиот список на основни артикли што ги испрати Владата на Црна Гора, во кој се утврдува потреба од дури 320 респиратори, НАТО одлучи да не пополни ниту една ставка.

Наместо тоа, Западната воена алијанса и понуди на Црна Гора да испрати медицинска помош од Кина со карго-авион. Со други зборови, наместо да се пополни списокот на очекуваната помош, НАТО им понуди на црногорските владини такси услуги – забележува Вукичевиќ.

– Може да се постави прашањето: Зошто НАТО испорачува кинеска помош на Црна Гора, а не помош од нејзините земји-членки, кои, патем, се најбогати земји во светот?

Од целата помош што официјална Подгорица побара од партнерите од Северноатлантската алијанса за борба против пандемијата на Ковид 19, НАТО е подготвен само да ги изнајми своите „такси услуги“ за транспорт на медицинска помош од Кина.

Покрај тоа, сведоци сме на фактот дека некои глобални воени фактори, како Кина и Русија, несебично испраќаат помош дури и до оние земји со кои не се во воено-политички сојузи. НАТО, од друга страна, не ги исполни очекувањата на своите земји-членки кои се соочуваат со извонредна опасност и целосно ја исмејува сопствената самопрогласена улога како чувар на безбедноста – рече Вукиќевиќ.

Во исто време, овој аналитичар се запраша како црногорските власти сега ќе им објаснат на своите граѓани за недостаток на помош од НАТО во тековната бескрајна криза.

– Ако владата со години водеше кампања, пред и по измамничкиот притисок на земјата кон НАТО, за западниот воен сојуз како безбедносен фактор кој дава помош во кризни ситуации – како црногорската влада сега ќе го оправда своето државјанство за неодржливоста на таквата теза? 

– Црногорските власти, со објавување список на побарана помош за НАТО, постигнаа сериозен сопствен гол, „Дури и малцинството црногорски граѓани кои го поддржаа пристапот на земјата во НАТО сега се прашуваат: зошто членството во организација што апсолутно нема никаква корист – заклучува Вукиќевиќ .

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјави дека за време на обдукцијата е извршен ПСР тест и дека може да покаже позитивен резултат дури и неколку недели по инфекцијата и болестите, пренесува Си-Ен-Ен.

ШОК! Резултатите од обдукцијата на Флојд покажаа: Убиениот афроамериканец бил заболен од коронавирус!

Убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на вирусот корона, покажа државната...

Италија ќе добие околу 20 милијарди евра според новиот европски план за ублажување на влијанието на пандемијата на коронавирус врз работните места, објави денеска премиерот Џузепе Конте.


20 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ЗА ИТАЛИЈА ОД ЕУ: Тоа е голема помош за нашата земја!

Италија ќе добие околу 20 милијарди евра според новиот европски план за ублажување...

Сегашни и поранешни службеници на ЦИА изразија вџашеност поради сличноста помеѓу настаните дома и знаците за опаѓањето на демократијата кои се обучени да ги забележуваат кај други нации.

Ситуацијата во Америка им е вознемирувачкa!

Ситуацијата во Америка им е вознемирувачки позната на аналитичарите на ЦИА навикнати...

Затоа, воведените мерки немаат никаква врска со вирусот! Но, главниот производ на овие мерки е паника а таа е опасна.

ШОКАНТЕН АПЕЛ ОД ГЕРМАНСКИ ДОКТОР: Коронавирусот е плод на мафијашка измама!

Група германски лекари основаа здружение чија цел е да му ја кажат на светот вистината...