Истражувачите од Универзитетот во Оксфорд ги разгледале евиденциите на пациентите на британската национална здравствена служба со цел да ги идентификуваат најголемите фактори на ризик. Според пишувњата на „Дејли Меј“, оваа студија  ги проучувала медицинските записи на 17,2 милиони луѓе и скоро 11.000 смртни случаи на коронавирус во Англија.

Објавил: Катерина Крстиќ | 10 јули, 2020 11:53

НАУКАТА ГО ДАДЕ ОДГОВОРОТ: ЕВЕ КОЈ ТИП НА ЛУЃЕ НАЈЧЕСТО УМИРААТ ОД КОРОНАВИРУС!

Фото/Текст извор: ©ало.рс

Афроамериканците над 65-годишна возраст и дијабетичарите имаат најголем ризик од смрт доколку се заразат со вирусот „ковид-19“, се потврди студијата за корона.

Истражувачите од Универзитетот во Оксфорд ги разгледале евиденциите на пациентите на британската национална здравствена служба со цел да ги идентификуваат најголемите фактори на ризик. Според пишувњата на „Дејли Меј“, оваа студија  ги проучувала медицинските записи на 17,2 милиони луѓе и скоро 11.000 смртни случаи на коронавирус во Англија.

Истражувачите од Универзитетот во Оксфорд за време на студијата ја споредиле здравствената евиденција на 10.926 луѓе кои починале од коронавирус во болниците во Англија со здравствените информации на 17,2 милиони анонимни пациенти.Гледајќи ги стапките на смртност во секоја група, тие можеа да споредат како секој фактор го менува ризикот од смрт предизвикан од вирусот „ковид-19“. Општата група која имала најмногу пропорционална смрт кај тие 11.000 пациенти биле оние на возраст над 80 години, од кои 0,57 проценти умреле – една од 175 лица, за вкупно 6.474 смртни случаи.Стапката на смртност е повисока само кај групата луѓе со дијагностицирана бубрежна инсуфициенција, од кои 1,11 проценти умреле.

Студијата не даде револуционерни резултати, но користеше голема количина на податоци за да се потврдат сомневањата покренати во мали студии за тоа кој е под најголем ризик за коронавирус.

Откриено е дека Афроамериканците имаат веројатност од 48% поголем ризик да умрат од корона вирусот од белците, додека припадниците на индиската, пакистанската или бангладешската националност имаат околу 44% поголем ризик за смрт.

Мажите имаат 59 проценти поголема веројатност да умрат ако се заразат во однос на жените. Дијабетесот исто така го зголемува ризикот за меѓу 31 и 95 проценти, во зависност од тоа колку е тешка состојбата на една личност.

Професорот Бен Нојман, биолог од Универзитетот во Тексас A&M и Универзитетот во Читање во Англија не беше вклучен во студијата, но тврди дека ова е исклучително голема студија и авторитативно потврдува голем дел од предложените помали студии за релативниот ризик од смрт од ковид-19.

Д-р Том Вингфилд, лекар во Школата за тропска медицина во Ливерпул, рече дека пошироката порака заснована на овие откритија е дека здравјето на нашата нација и граѓаните продолжува да биде подлабоко под влијание на социјалните фактори, вклучувајќи ја сиромаштијата, расата и нееднаквоста а ковид 19 не е исклучок.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Арапските медиуми денес објавија дека сопругата и ќерката на либанскиот премиер Хасан Диаб исто така се повредени во страотната експлозија.

ОФИЦИЈАЛНО УТВРДЕНА ПРИЧИНАТА ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ: Целиот град во рушевини, болниците преполни!

Моќна експлозија избувна вчера попладнето во близина на пристаништето во Бејрут, најнаселениот...

Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против...

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени...

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, веројатно е дека ќе се обнови и продолжи друга министерска одлука што се однесува на забрана за влез во Грција на државјани од трети земји, а ќе важи во следните две седмици.

НИШТО ОД ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Границите затворени до 15 август

Одлуката на Грција за привремено ограничување на сите авионски, железнички и копнени...