Научниците од универзитетот Цингуа и универзитетот Беијанг во Пекинг изјавија на крајот на март годинава дека треската и влажноста може да го запрат ширењето на вирусот.

Објавил: Рејхан Бајрами | 18 април, 2020 21:14

Научници открија на кој начин може да се уништи КОРОНА? Направија експерименти и ова го заклучија!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Azra.ba

Покрај лекувањето и пронаоѓањето на вакцината, коронавирусот ги охрабри научниците да ги истражат сите начини на кои може да се уништи. Група француски научници, од Катедрата за нови вирусни заболувања на Универзитетот во Марсеј, направиле неколку различни студии.

Ова е студија која сè уште не е независно проверена, така што сè уште не е објавена во научни списанија.

Како помина истражувањето на француските научници?

Високите и ниските концентрации на СОВИД-19 на различни температури во лабораторијата.

Се испостави дека вирусот на температура од 60 степени може да преживее еден час, додека температурата што веднаш го уништила беше многу висока за 92 степени, пишува курир.рс.

Користената ќелија била африканска зелена мајмунска ќелија (црниот дроб бил заразен со вирус за истражувачки цели), кој живее во Судан и Етиопија и чии клетки често се користат во студиите за да ги заменат човечките. Вирусот на 92 степени се покажа дека трае 15 минути.

Една студија, чии резултати, според француските научници, се во согласност со претходните студии на САРС и МЕРС, откриле разлика во концентрацијата на вирусот што делува на уништување како што следи: ако има повеќе во примерокот, ќе остане заразен , ако беше помал, ќе беше целосно уништен.

Сепак, пониски концентрации на вируси се присутни кај повеќето заразени лица, така што се смета дека пониските температури се доволни за деактивирање. Повисоките концентрации бараат повисока температура.

„Оваа студија треба да послужи за да се избере соодветен протокол за деактивирање за да се спречи изложеност на лабораториски персонал кои се во директен и индиректен контакт со вирусот САРС“, се вели во студијата.

Научниците од универзитетот Цингуа и универзитетот Беијанг во Пекинг изјавија на крајот на март годинава дека треската и влажноста може да го запрат ширењето на вирусот.

Нивните истражувања покажаа дека потоплото време ќе го забави ширењето на инфекцијата, но дека овој фактор не е доволен за да се запре пандемијата и затоа да се намали бројот на пациенти.

Сепак, студијата е надежна, а експертите во Кина велат дека вирусот не може да преживее на 30 степени и дека зголемувањето на температурата од 1 степен или зголемувањето на влажноста од 1 процент го намалува ширењето на инфекцијата.

Кинеските експерти ја издвоија изолацијата како важен фактор во спречувањето на ширење на инфекцијата. Кина го прогласи крајот на епидемијата на почетокот на овој месец.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Дијагнозата во типичните случаи лесно се поставува врз основа на податоците од родителот за тегобите на детето,прегледот на детето и рутински биохемиски иследувања(леукоцити и леукоцитна формула ).

Кога се зголемуваат лимфните жлезди?

Зголемени лимфни жлезди не се ретка појава. Може да бидат последица на обична настинка...

Според документите, мајката на екс економскиот директор на клиниката била заведена со дијагноза рак на бели дробови, за подоцна во истиот тој систем да заврши со дијагноза анемија.

Мајката на екс економскиот директор на Онкологија во систем била заведена со дијагноза рак на бели дробови, иако не била онколошки пациент

Мајката на поранешниот организациски директор на скопската Клиника за онкологија,...