Од недела температурите ќе бележат тенденција на пад за 7 до 8 степени и ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 15 степени.

Објавил: Сара Фемина | 26 февруари, 2021 9:33

НАЈАВА ЗА ЗАСИЛЕН СЕВЕРЕН ВЕТЕР И ЗА ПОЗНАЧИТЕЛЕН ПАД НА МАКСИМАЛНИТЕ ДНЕВНИ ТЕМПЕРАТУРИ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денес, како и во текот на следните денови продолжува периодот на стабилно, суво и сончево време, повремено со умерена локална облачност.

За време на викендот ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Денес и утре температурите и понатаму ќе бидат над просекот за овој дел од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 23 степени.

Од недела температурите ќе бележат тенденција на пад за 7 до 8 степени и ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 15 степени.

Во Скопје и околината продолжува периодот на претежно стабилно, суво и сончево време, повремено со умерена облачност. За време на викендот ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Денес и утре максималната температура ќе биде над просекот и ќе се искачува до околу 20 степени, додека од недела истата ќе бележи тенденција на пад и ќе се искачува во интервалот од 13 до 15 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во попладневните часови локално ќе има нешто повеќе облачност кога ќе има услови за локален краткотраен слаб дожд. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 20 степени.

ОД УТРЕ НАВЕЧЕР НОВ ВЛАЖЕН БРАН ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА – ДЕТАЛИ

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе...