ВО СКОПЈЕ ЌЕ ИМА ВТОР КРУГ НИШТО ОД НАЈВАТА НА ШИЛЕГОВ

Објавил: Македонка Димкин | 18 октомври, 2021 9:58

Најавуваше победа во прв круг, но досега губи со над ТРИ илјади гласа

Фото/Текст извор: ©магазин

Актуелниот градски татко, Петре Шилегов пред вчерашното гласање за локалните избори беше убеден дека ќа победи уште во првиот круг, но доколку се погледне моменталната состојба на веб сајтот на ДИК тој губи со над 3.000 гласа од Данела Арсовска.
Тој на еден од партиските митинзи тврдеше дека постојат сериозни проценки дека трката во Скопје може да заврши уште во првиот круг.

-Јас кажав во оваа кампања јас не разговарам со моите противници, јас разговарам со скопјани, за мене скопјани се поважни од било кој кандидат во политиката – рече Шилегов на Сител.

Но според вчерашните резултати кои ги објавија партииите, ситуацијата на Шилегов не му е сјајна. Иако во Град Скопје со сигурност ќе има втор круг, според актуелната ситуација слободно може да се заклучи дека во метрополата може да има промена на власта.
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев вчера по полноќ објави дека партијата води со над 15.000 гласови во главниот град, на досегашните пребројани 75 проценти од гласовите Шилегов не само што не води ни приближно толку, предноста на Данела Арсовска се зголемува.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Утринава бил сослушан и сопственикот на превозната фирма „Беса Транс“ и тој е достапен за македонските истражни органи, соопштија од македонското и од бугарското обвинителство. Дали за него ќе следува мерка притвор, ќе одлучува надлежниот јавен обвинител.

Соптвеникот на „Беса транс“ бил на распит, бугарското обвинителство најави расчистување на случајот

Државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите...

Министерот за транспорт и врски, Бочварски откри и дека автобусот на Беса Транс користел извод од лиценца на друг автобус, а попладнево кажа дека ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса Транс“ кој изгоре, не бил вработен во компанијата

ТРАГЕДИЈАТА СО „БЕСА ТРАНС“ ОТКРИВА И ГОЛЕМИ СИСТЕМСКИ ПРОПУСТИ ЗА ПРЕВОЗНИЦИТЕ ВО ДРЖАВА

Владата како најодговорна за изнаоѓање на фирма која ќе се грижи за софтверот за полагање...

„Според бугарското обвинителство се спасиле 8 патници и дека тоа го забележал сведок. Што се однесува до списокот, во кој недостасува лице од ОАЕ, и за кое се вели дека е осмиот патник, немаме таква информација се уште. Од тоа што знам е дека патниците често ги менувале седиштата од еден во друг автобус, кога одмарале на бензински пумпи. Не знаеме какво ќе биде својството во постапката на сопственикот на компанијата, информира Јовески.

Јовески: Нема траги од експлозив на автобусот

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна...