Синот на Ескобар, Себастиан Марокин, тврди дека неговиот татко ја започнал својата успешната криминална кариера преку продажба на фалсификувани средношколски дипломи.

Објавил: Перо Милчин | 8 декември, 2019 14:27

Најбогатиот криминалец во историјата ПАБЛО ЕСКОБАР: Нарко босот и патот до парите

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Се родил како син на сиромашен фармер, но до својата 35-та година, Ескобар станал најбогатиот човек во светот. 

Неговиот картел произвел околу 80% од целото производство на кокаин шверцуван на САД во времетраењето на неговата кариера, со обрт на 21,9 милијарди долари годишно во личен доход.

Често бил нарекуван „Крал на кокаинот“ поради тоа што претставувал најбогат криминалец во историјата, со проценета нето вредност на меѓу 25 и 30 милијарди долари од почетокот на 1990-тите (еквивалентно на помеѓу околу 48,5 и 56 милијарди во 2017 г.),што го прави еден од најбогатите луѓе во светот во неговиот ранг.

Неговиот картел произвел околу 80% од целото производство на кокаин шверцуван на САД во времетраењето на неговата кариера, со обрт на 21,9 милијарди долари годишно во личен доход.

Ескобар е роден во Рионегро, Колумбија, израснал во близина Меделин.

Тој студирал кратко на Универсидад Аутонома Латиноамерикана во Меделин, но се откажал без диплома; и почнал да се вклучува во криминални активности како продажба на шверцувани цигари и лажни ливчиња за лотарија, а учествувал и во кражби на моторни возила. Во 1970-тите, тој почнал да работи за различни шверцери, при што често киднапирал луѓе за откуп, потоа почна да пренесува и самиот кокаин. Притоа ги заосновал првите шверцерски рути за дрога на територијата на САД.

Неговото влијание на пазарот на дрогата во САД се проширило експоненцијално како резултат на зголемувањето на побарувачката на кокаин; и, од 1980-тите, проценето е дека 70 до 80 тони кокаин биле испратени од Колумбија до САД месечно.

Неговата дрога мрежа беше попозната како Medellín Картел, која често се натпреварувала со ривалските картелите во земјата и во странство, што резултирало во масакри и убиства на полицајци, судии, локално цивилно население, и истакнати политичари од тоа време.
Во 1982 година, Ескобар бил избран како алтернативен член на Комората на Претставници на Колумбија , како дел од движењето Либерална Алтернатива. Преку тоа, тој е одговорен за изградба на куќи и фудбалски терени во области од западна Колумбија, при што се здобил со огромна популарност меѓу локалното население на градовите кои ги посетуваат.

Пабло Емилио Ескобар Гавириа е роден на 1 декември 1949 година, во Рионегро, во областа Антиокија на Колумбија. Тој бил трет по возраст од седумте деца на земјоделецот Авел Дари Ескобар Ечевери (1910-2001), со неговата сопруга Хемилда де лос Долорес Гавириа Берио, наставничка во основно училиште.

Сепак, Колумбија станала лидер во однос на убиства во светот, при што Ескобар бил наведен како главен виновник од страна на колумбиската и американската влада. Во 1993 година, Ескобар бил застрелан и убиен во својот роден град од колумбиската национална полиција, еден ден по неговиот 44. роденден.

Израснат во близина на градот Medellín, Escobar со умисла да ја почнува својата криминална кариера како тинејџер, преку крадење надгробни плочи и препродажба на локалните шверцерите. Неговиот брат, Роберто Ескобар, го негира ова, тврдејќи дека плочите доаѓале од гробните места чии сопствениците престанале да плаќаат за одржување.

Синот на Ескобар, Себастиан Марокин, тврди дека неговиот татко ја започнал својата успешната криминална кариера преку продажба на фалсификувани средношколски дипломи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

„Можам да кажам дека првата вакцина против вирусот корона е готова“, рече Чаликов во разговорот со новинарите од весниците „Факта“ и „Аргумент“, пренесува ТАС!

РУСКАТА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНА Е ГОТОВА: Последните проверки направени- сите доброволци развија имунитет кон вирусот!

Првата руска вакцина против корона вирусот, направена од воени експерти и научници...

Вакцината, наречена AZD1222, развиена од AstraZeneca и научници од британскиот универзитет во Оксфорд, не предизвика сериозни несакани ефекти и доведе до имунолошка реакција во форма на антитела и Т-клетки, покажуваат резултатите од тестот објавени денес во медицинскиот журнал Лансет.

ОДЛИЧНА ВЕСТ! Студијата покажа дека вакцината во Оксфорд е БЕЗБЕДНА!

Експерименталната вакцина „ковид-19“ развиена од АстраЗенека е безбедна и произведе...

Најголемем пораст има во САД, Бразил, Индија и Јужна Африка, се наведува во дневниот извештај на СЗО. Претходниот ден, регистрирани се 237.743 новозаразени.

СЗО: Рекорден пораст, втор ден по ред, на бројот на заразени со корона вирусот

Бројот на нови случаи на заразени со Ковид-19 во светот бележи рекорден пораст веќе...