Прекрасен десерт за вашите најмили

Објавил: admin@magazin | 29 јануари, 2022 12:18

Највкусни принцес крофни

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Совршените принцес крофни кои веднаш ќе ги снема од вашата чинија.

Ви нудиме рецепт за слатко задоволство, кое нема кој не го посакува на својата трпеза. Едноставен десерт, заводлив вкус – Принцес крофни

Испечените крофни се сечат хоризонтално и се филуваат со шприц – се става кремот од жолчки а врз него добиениот шлаг. Потоа крофните се затвораат и се посипуваат со шеќер во прав.

Состојки:

1 шолја масло
1 шолја вода
1 шолја брашно
пола прашок за пециво
5 јајца

Состојки за фил:

1 л. млеко
4 јајца
12 лажици шеќер
1 пудинг од ванила
10 лажици брашно
1 лажица густин
пола маргарин

Подготовка:

Се става за тесто вода во шерпа со масло, а кога ќе зоврие се става брашно и пола прашок за пециво, па кога ќе се олади смесата се ставаат пет јајца едно по едно, и се мати да се соедини.
Се става на плех со хартија со лажица од смесата и се прават крофни.
Се печат на 200 степени додека не поруменат.
Се ладат и сечат на пола.
За фил се става во литар млеко 4 разматени јајца со шеќер и пудинг, брашно и густин со маргарин.
Се вари да се добие кремаст фил.
Се става фил на крофните и се поклопуваат.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Рецепти