Деменцијата е болест која се повеќе се појавува кај постарата популација. Затоа е важно во текот на животот да размислуваме за здравјето на нашиот мозок, да го развиваме, да учиме, да имаме квалитетен сон, но и внимателно да ја избираме храната што ја внесуваме во организмот.

Објавил: admin@magazin | 12 јуни, 2023 7:12

НАЈДОБРА ХРАНА ПРОТИВ ДЕМЕНЦИЈА, МНОГУ РЕТКО ЈА ЈАДАТ: Го храни мозокот и ја чува меморијата, ЈАДЕТЕ ЈА ЕДНАШ НЕДЕЛНО

Фото/Текст извор: ©naroden lek.com

Која храна е одлична за спречување на деменција – храна за мозокот која ја чува меморијата во староста!

Деменцијата е болест која се повеќе се појавува кај постарата популација. Затоа е важно во текот на животот да размислуваме за здравјето на нашиот мозок, да го развиваме, да учиме, да имаме квалитетен сон, но и внимателно да ја избираме храната што ја внесуваме во организмот.

Владета Јеротиќ, познатиот српски академик, рече дека учењето песна или молитва може значително да помогне во зачувувањето на меморијата. Затоа се трудите секој ден да научите нешто ново, да стекнете нови знаења, да прочитате нешто вредно и на тој начин да го тренирате вашиот мозок.

Експертите истакнуваат дека изборот на одредени намирници исто така може да ги активира и потхрани мозочните кола, а една од водечките намирници е исхраната богата со омега-3 масни киселини.

Омега-3 масните киселини се најдобри хранливи материи за мозокот, а храната што ги има најмногу е масната риба. Истражувањата покажуваат дека јадењето мрсна риба барем еднаш неделно може позитивно да влијае на мозокот и да го намали ризикот од деменција во староста.

Од масните риби се издвојуваат лососот, скушата, туната и харингата кои имаат највисоко ниво на омега-3 масни киселини меѓу природната храна. Освен што благотворно делуваат на мозокот, храната богата со омега-3 е одлична за намалување на ризикот од срцеви заболувања и го регулира нивото на триглицериди, намалувајќи го ризикот од артритис.

На кој начин омега-3 масните киселини му помагаат на нашиот мозок и на нервниот систем:

Заштитете го здравјето на клеточните мембрани
Олеснување на комуникацијата помеѓу невроните
Помага при синтезата и функцијата на невротрансмитерите
Поддржува протокот на крв во мозокот
Помага во растот на мозочното ткиво
Поддршка на сознанието, вклучително и меморијата
Намалување на ризикот од анксиозност и депресија
Намалување на ризикот од деменција

Потрудете се барем еднаш неделно да јадете масна риба со зеленчук или житарки за здравјето на мозокот и целото тело.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Дијагнозата во типичните случаи лесно се поставува врз основа на податоците од родителот за тегобите на детето,прегледот на детето и рутински биохемиски иследувања(леукоцити и леукоцитна формула ).

Кога се зголемуваат лимфните жлезди?

Зголемени лимфни жлезди не се ретка појава. Може да бидат последица на обична настинка...

Според документите, мајката на екс економскиот директор на клиниката била заведена со дијагноза рак на бели дробови, за подоцна во истиот тој систем да заврши со дијагноза анемија.

Мајката на екс економскиот директор на Онкологија во систем била заведена со дијагноза рак на бели дробови, иако не била онколошки пациент

Мајката на поранешниот организациски директор на скопската Клиника за онкологија,...