Нетанјаху од позиција на премиер со најдолг стаж

Објавил: Узунов Бобан | 18 септември, 2019 9:53

Најдолговечниот израелски премиер после изборите се бори за опстанок на власт

Фото/Текст извор: ©магазин

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се бори за политички опстанок откако првичните резултати од парламентарните избори одржани вчера покажаа дека ќе има тесна трка и промена на политичката клима во земјата.

Главниот противник на Нетанјаху, Бени Ганц изјави дека според првичните информации, најдолговечниот израелски премиер е поразен, но сепак нагласи дека ќе треба да се почекаат официјалните резултати.

Бенџамин “Биби” Нетанјаху (хебрејски: За овој звук בִּנְיָמִין נְתַנְיָהוּ (info · info), роден на 21 октомври 1949 година) е израелски политичар кој служи како 9-ти и сегашниот премиер на Израел од 2009 година, претходно држејќи ја позицијата од 1996 до 1999 година. Нетанјаху моментално е член на Кнесетот и претседателот на партијата Ликуд. Тој е првиот израелски премиер роден во Израел по формирањето на државата.
Роден во Тел Авив до секуларни еврејски родители [2] [3] Нетанјаху се приклучил на израелските одбранбени сили непосредно по шестдневната војна во 1967 година и стана лидер во тимот во единицата за специјални сили Сајерет Маткал. Нетанјаху учествувал во многу мисии, меѓу кои и Операцијата Пекол (1968), Операција Подароци (1968) и Операцијата Изотопа (1972), при што бил застрелан во рамото. Нетанјаху се борел на фронтовите во Војната за исцрпување и во војната Јом Кипур во 1973 година, учествувајќи во рациите на специјалните сили долж Суецкиот канал, а потоа водеше напад на командоси длабоко на територијата на Сирија. [4] [5] Нетанјаху го достигнал капетанот пред да биде испразнет. По дипломирањето на МИТ со диплома за наука (СБ) и Магистерски науки, Нетанјаху беше регрутиран како економски консултант за консултантската група во Бостон. Нетанјаху се вратил во Израел во 1978 година за да го пронајде институтот за борба против тероризмот Јонанан Нетанјаху, именуван по неговиот брат Јонатан Нетанјаху, кој починал од операцијата Ентебе. Нетанјаху беше израелски амбасадор во Обединетите нации од 1984 до 1988 година.
Нетанјаху не прогласи ниту победа, ниту пораз и само рече дека ги очекува резулатите. Неговото неуспешно составување на влада пред неколку месеци доведе до нови парламентарни избори.

Главниот противник на Нетанјаху, Бени Ганц изјави дека според првичните информации, најдолговечниот израелски премиер е поразен, но сепак нагласи дека ќе треба да се почекаат официјалните резултати.

Нетанјаху не прогласи ниту победа, ниту пораз и само рече дека ги очекува резулатите. Неговото неуспешно составување на влада пред неколку месеци доведе до нови парламентарни избори.

 

Поранешниот генерал Бени Ганц изјави дека неговиот центристички сојуз на „Сините“ и „Белите“ ја исполнил својата мисија и вети дека ќе работи на формирање на влада на национално единство.

Се проценува дека партијата „Ликуд“ на Нетанјаху ќе добие од 31 до 33 пратенички места од вкупно 120 во израелскиот парламент, а центристичкиот сојуз на Ганц од 32 до 34 места. Ниту една партија нема доволно поддршка за добивање на 61 мандати колку што се потребни за составување на влада.

Поранешниот министер за одбрана на Израел, Авигдор Либерман, инаку претседател на десничарската партија „Беитену“ која би можела да пресуди во составуваањето на новата израелска влада, повика синоќа да биде формирана влада на национално единство во која би влегле партиите на Нетанјаху и Ганц.

Добар резултат остварила и Заедничката арапска листа која се проценува дека ќе добие од 13 и 15 места во споредба со претходните избори кога Арапите имале најмногу 10 пратенички места.

Парламентарните избори одржани во вчерашниот ден се втори во последните пет месеци во Израел. Никогаш во израелската историја не биле одржани избори два пати во иста година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Миле Јовановски и Виктор Стојчев се соседи. Јовановски е обвинет дека физички го нападнал Стојчев и тешко го повредил. Сведок на настанот бил и Боки 13, кој денес заради економичност на постапката не беше спроведен од затворот во Шутка каде што е во притвор како обвинет во „Рекет“. Но, тој ќе сведочи понатаму, пишува СДК.мк

НЕ СУМ СТАЛОНЕ ДА ГО ИСТЕПАМ ПОПОТ ЗА МИНУТА – вака дрско одговори таткото на Боки 13 по судењето за физички напад

Без воопшто да го извести судот, скопската обвинителката Имран Османи едноставно не...

Двајца возачи на патничко моторно возило, сопатник и еден пешак биле тешко повредени во четири од вкупно 30 сообраќајни незгоди што изминатиот викенд се случиле на подрачјето на СВР Скопје.

КАДЕ ЌЕ МУ ОДИ ДУШАТА: Со автомобил помина на црвено, удри пешак кај Соборна и избега

Сообраќајна несреќа се случила денеска на раскрсницата кај Соборен Храм. -Пред 5 мин....

Исто така една изборна единица е предлог од 12 пратеници меѓу кои има и вонпарламентарни а според нив ќе обезбеди плурализација, поголем избор за граѓаните и демократизација.

Изборите повторно без попис – Македонците повторно не избројани

Одлуката за предвремени парламентарни избори токму во април кога конечно требаше...