Како што објави австриското МВР, околу 20 часот започнал терористичкиот напад во Виена со пукотници на шест места истовремено.

Објавил: Рејхан Бајрами | 2 ноември, 2020 23:39

Најмалку едно лице убиено во терористички напад во Виена, се стравува за поголем број жртви

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Неколку лица загинаа, а има и повредени во терористичкиот напад во центарот на Виена кој сѐ уште е во тек. Според австијските медиуми, во нападот има најмалку 7 мртви, а неколку лица се држат како заложници во еден од рестораните!

Како што објави австриското МВР, околу 20 часот започнал терористичкиот напад во Виена со пукотници на шест места истовремено.

Во судирот со полицијата еден напаѓач бил убиен, а еден полицаец повреден. Во нападот учествувале до 10 напаѓачи од кои повеќето се во бегство.

Во тек е голема полициска акција. Според Кроне, еден напаѓач се разнел затоа што имал експлозивен елек. Наводно, испукани се најмалку 50 куршуми.

На теренот има голем број полициски возила.

Очевидци за ОРФ изјавија дека напаѓачите имале автоматски пушки.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

„Време е да се преземат превентивни мерки против заканата од овој вирус“, рече Меркел на прес-конференција во вторникот, по состанокот со премиерите на германските покраини, пренесува Ројтерс.

ВОВЕДЕНИ НОВИ МЕРКИ ВО ГЕРМАНИЈА: Платно и шалови забранети како замена за заштитни маски во јавниот превоз

Германската канцеларка Ангела Меркел и премиерите на 16 германски покраини се согласија...

Урбаниот развој е виновен за сушењето на брани во градот со 17 милиони жители и многу други метрополи во Турција, објави „Дејли меил“.

ИСТАНБУЛ МОЖЕ ДА ОСТАНЕ БЕЗ ВОДА ЗА 45 ДЕНА: Најлоша суша во последните 15 години

Истанбул се подготвува да остане без вода за 45 дена откако Турција падна во најсувиот...

Армијата и спасувачките служби извлекоа 1.500 луѓе од автомобилите што останаа блокирани на патиштата.

Снежна катастрофа во Шпанија однесе 4 животи: Шпанците не го виделе ова веќе половина век- Спасени 1.500 лица од автомобили покриени со снег

Најмалку четири лица загинаа во Шпанија, каде невремето „Филомена“ донесе невидени...