Во два одделни напади од бомбаши самоубијци во Кабул, Авганистан, животот го загубија најмалку 20 лица а над 100 се тешко повредени

Објавил: Мирко Бачиќ | 6 септември, 2018 6:54

Најмалку 20 загинати во двоен самоубиствен напад во Кабул

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Најмалку 20 луѓе загинаа, а 100 се повредени во двоен самоубиствен бомбашки напад врз спортски клуб во шиитски кварт во главниот град на Авганистан, Кабул. 

На местото на инцидентот откако пристигнале брза помош, полицајци и новинари одекнала уште една експлозија.

Меѓу загинатите има двајца новинари.

Се уште никоj не презеде одговорност за нападот врз боречкиот клуб.

За претходните напади врз шиити во Авганистан одговорноста ја преземаше авганистанскиот огранок на сунитската група Исламска држава. Во април бомбаш самоубиец активира експлозив врз новинари во Кабул, при што загинаа деветмина.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

посета на Лабуништа, претседателите Села и Гаши сс упатија на плоштадот Струга, од родниот град на претседателот Села, од каде се обрати до лидерите на двете  најголеми политички партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, одговарајќи на Заев и Мицковски за нивната идеја за размена на пратеници

Села до Заев и Мицковски: Ако направите македонска влада, ние ќе направиме албанска влада

На вчерашниот митинг пред жителите на Струга, коалицијата „Сега е време“  одржа...

Се обврзуваме на високи и стабилни субвенции за земјоделците и модернизација на земјоделскиот сектор, крупни инвестиции во патната, енергетската и комуналната инфраструктура, реализација на голем број на проекти за младите во сите сегменти на
нивното живеење.

МИЦКОСКИ: Обновата ќе донесе проекти кои ќе го подобрат животниот стандард на сите граѓани

Во следните четири години ќе се заложиме за заштита на животниот стандард на пензионерите...

Тој во допис до медиумите вели дека објавените разговори се лаги од трети лица кои нема да ги попречат да даваат плати и да плаќаат даноци.

Вице Заев: Објавените разговори се лаги- Заеви се чесни и вредни Македонци

Откако денеска на Јутјуб каналот се појави нова аудио бомба за Заеви, се огласи и Вице...