Автобусот скршнал од патот и паднал во близина на железничка пруга во округот Местре, кој со мост е поврзан со Венеција. Причината за несреќата е сè уште непозната, пренесува Ројтерс.

Објавил: Мате Парлоф | 4 октомври, 2023 6:54

Најмалку 20 луѓе настрадаа по пад на автобус од надвозник во близина на Венеција

Фото/Текст извор: ©mkd

Најмалку 20 луѓе загинаа синоќа откако автобус кој превезувал туристи слетал од надвозник во близина на Венеција на северот на Италија и се запалил, кажа градоначалникот на градот Луиџи Бруњаро.

Автобусот скршнал од патот и паднал во близина на железничка пруга во округот Местре, кој со мост е поврзан со Венеција. Причината за несреќата е сè уште непозната, пренесува Ројтерс.

Телевизијата Скај Италија јави дека 18 тела се извлечени од остатоците откако возилото слетало и се запалило.

„Тоа е апокалиптична сцена. Без зборови сум“, напиша градоначалникот на Венеција Луиџи Бруњаро на мрежата Икс (Твитер).

„Има најмалку 20 мртви, но некои луѓе сè уште се заробени во остатоците“, кажа Бруњаро подоцна за италијанската државна телевизија Раи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Катастрофата се случила кога експресниот воз што сообраќал од индискиот технолошки центар Бенгалуру до Калкута излетал од шините, паѓајќи на соседната пруга.

400 ЗАГИНАТИ ВО ЖЕЛЕЗНИЧКАТА НЕСРЕЌА Ова е еден од најсмртоносните судари во Индија

Најмалку 288 луѓе загинаа, и над 850 се повредени во судир на три воза во Индија, соопштија...