Сè додека не се реши прашањето за косовските даноци, МКЦ посочи дека ќе го прекине спроведувањето на почетокот на својата програма и развојот на предложената компактна програма на Косово.

Објавил: Сара Фемина | 13 март, 2020 21:53

НАЈНОВА ВЕСТ: Америка ја укина финансиската помош за Приштина: Санкции за Косово поради таксите

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Корпорацијата Милениумски предизвици (МКЦ) објави дека ќе ги прекине програмите за економски развој на Косово, сè додека Приштина не ги укине даноците на стоките од централна Србија.

„Позицијата на Соединетите држави за даноците на Косово врз стоките од Србија е јасна. Укинувањето на тие даноци ќе ја подобри економијата на Косово и ќе помогне да се намали сиромаштијата преку економскиот раст“, ​​се вели во соопштението на американската агенција.

Корпорацијата Милениумски предизвици (МКЦ) објави дека ќе ги прекине програмите за економски развој на Косово, сè додека Приштина не ги укине даноците на стоките од централна Србија.

Сè додека не се реши прашањето за косовските даноци, МКЦ посочи дека ќе го прекине спроведувањето на почетокот на својата програма и развојот на предложената компактна програма на Косово.

„Одлуката да се продолжи со програмите на МКЦ се заснова на дејствијата на косовската влада“, се вели во изјавата на американската агенција. „МК Ц се надева дека косовската влада ќе избере брзо да го реши овој проблем со таксито за да продолжи со програмите на МКЦ. Штом се донесе одлука, МКЦ ќе продолжи да работи“, се вели во соопштението.

Одборот со девет директори на МКЦ, го вклучува државниот секретар Мајк Помпео, како претседател, министерот за финансии Стивен Минучин и извршниот директор Шон Кернкорос.

Приштинските медиуми претходно објавија дека САД ќе суспендираат инвестиција вредна 200 милиони евра, што е прв удар за владата на Албин Курти за одбивањето да ги намали даноците на производите од БиХ и од централна Србија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Во соопштението на полицијата се наведува дека возилото врз кое биле фрлени пиротехнички средства се наоѓало на статичен пункт поставен за спречување на прекуграничниот шверц во таа област.

НОВ НАПАД ВРЗ КОСОВСКАТА ПОЛИЦИЈА НА ГРАНИЦАТА СО СРБИЈА

Косовската полиција соопшти дека рано утрово се случиле две нови експлозии во близина...

Од Владата се бара да ги преземе неопходните активности за да спречи кршење на суверенитетот и уставниот поредок на Косово!

Косово усвои Резолуција против одржување на српскиот референдум

Со 76 гласа пратениците во косовското Собрание неодамна ја усвоија Резолуцијата против...

По денешната акција на косовската полиција на четири локации во Косово, премиерот Албин Курти рече дека акцијата е во насока на спречување на нелегални активности, додавајќи дека нема да се толерираат криминалци и криминални групи.

Немири во Косово: Вучиќ се закани дека ќе ги згази косоварите

Александар Вучиќ пртетседателот на Србија, изјави денеска, за време на разговорите...

Таа изрази надеж дека Косово наскоро ќе се снабди и со хеликоптери, кои на ФСК ќе му послужат и за спасување човечки животи во вонредни ситуации.

Во Косово пристигнаа 55 oклопни возила, донација од САД

Во најголемата косовска касарна, „Адем Јашари” денеска беше одржана свеченост по...