Во гаснењето учествуваат 38 пожарни екипи, пренесува Итар Тас. Министерството соопшти дека за сега не се пријавени жртви во пожарот.

Објавил: Сара Фемина | 26 април, 2019 21:00

НАЈНОВА ВЕСТ: Гори најголемата фабрика во РУСИЈА за произведување на балистички ракети !

Фото/Текст извор: ©онлине /магазин

Гори фабриката за ракетни и семирски опреми “Krasmaš” во рускиот град Краснојарска.

Како што соопшти руското Министерство за вонредни ситуации, гори фабриката за ракетни и семирски опреми “Krasmas”во рускиот град Краснојарска.

Фабриката произведува балистички ракети и семирски опреми. Министерството за вонредни ситуации наведува дека поради големиот пожар во фабриката, алармирана е најголема узбуна од четврта категорија.

Покривот од фабриката кои достигнува површина од 2.500 квадратни метри е целосно срушен од пожарот. Министерството изјави дека пожарот зафатил околу 5.000 квадратни метри заедно со околината од фабриката.

Во гаснењето учествуваат 38 пожарни екипи, пренесува Итар Тас. Министерството соопшти дека за сега не се пријавени жртви во пожарот. 

Фабриката “Krasmaš”, е основана 1932 година а произведува ракетна и семирска опрема, вклучувајќи балистички ракети кои се лансираат од подморници.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Со многу емоција, заедно со народот подготвена сум да ја понесам тежината на борбата.

Моќна порака на Мизрахи: Должни сме да си ја одбраниме нашата мајка, Македонија- НИЕ СМЕ МАКЕДОНСКИ НАРОД

Како што мечката си го брани своето мече, должни сме да си ја одбраниме нашата мајка,...

-Ја информирам јавноста дека Министерството за внатрешни работи во овој момент презема широк спектар на оперативни мерки и активности.

Кокаинот во Крушопек стигнал во пратка со банани (фото)

Полициска акција се спроведуваше во селото Крушопек, Сарај, каде е запленета голема...

Вице Заев, братот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во допис до медиумите вели дека бил принуден да се обрати на јавноста по, како што наведува, многубројните лажни вести за него и неговото семејство

Вицето: смешно е мене да ме поврзувате со рекет, јас сум честит човек!

Вице Заев, братот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во допис до медиумите вели дека...

Тој во допис за медиумите вели дека бил принуден да се обрати до јавноста по лажните вести кои акко што вели доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ а се контролирани од Никола Груевски. 

Сакаат да ни наштетат, ниту јас, ниту брат ми не сме вмешани во “Рекет”- по два дена молчење се огласи Вице Заев

Откако во медиумите пред два дена одекна веста дека Вице Заев и поранешниот премиер...