- Бројот на потврдени случаи на инфекција е помал од 3.000. Ширењето на епидемијата во Кина запре целосно, рече Ми Фенг на брифинг.

Објавил: Сара Фемина | 29 март, 2020 13:10

НАЈНОВА ВЕСТ: Кина прогласи КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА КОРОНА ВИРУС!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Ширењето на корона вирусот во Кина е запрен, изјави портпаролот на здравствените соработници Ми Фенг.

– Бројот на потврдени случаи на инфекција е помал од 3.000. Ширењето на епидемијата во Кина запре целосно, рече Ми Фенг на брифинг.

Според најновите податоци, од почетокот на пандемијата имало 81.439 случаи на инфекција со корона, од кои 75.448 се опоравиле, а 3.300 починале.

– Бројот на потврдени случаи на инфекција е помал од 3.000. Ширењето на епидемијата во Кина запре целосно, рече Ми Фенг на брифинг.

Претходно, медиумите објавија дека во кинеската провинција Хубеи (освен Вухан), која е позната како фокусна точка за ширење на инфекцијата „Ковид-19“, внатрешниот патнички сообраќај е обновен после два месеци.

Владејачката Комунистичка партија повика на проширување на буџетскиот дефицит, поголемо издавање обврзници на локално и национално ниво, намалување на каматните стапки, одложување на отплатата на кредитите, намалување на ограничените или недостапните ресурси, како и поттикнување на потрошувачката.

Според проценките на аналитичарите, се очекува министерствата во Кина да ги усвојат предложените мерки и да биде одобрена помош од неколку стотици милијарди долари.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Иницијатор за поднесување на барањето е д-р Алемпијевиќ, професор по судска медицина на Медицинскиот факултет во Белград, а него го поддржаа уште шест колеги и еден лекар во пензија.

НЕСТОРОВИЌ ОСТАНУВА БЕЗ ДОКТОРСКА ЛИЦЕНЦА: Ќе поднесам тужба!

Против проф. Д-р Бранимир Несторовиќ, член на Кризниот штаб за борба против коронавирусот,...

Според АП, тој оценил дека „во американската историја е без преседан толку мал број на корпорации кои контролираат толку голема сфера на човековите интеракции“.

ТРАМП ПОТПИША УРЕДБА ЗА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Имаа неконтролирана моќ да цензурираат, ограничуваат, креираат и кријат!

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ со кој се ограничува заштитата...