Тој е во изолација, откако претходно го информираше претседателот Владимир Путин за неговата состојба.

Објавил: Сара Фемина | 30 април, 2020 19:23

НАЈНОВА ВЕСТ: Рускиот премиер позитивен на КОРОНА ВИРУС- ова му соопштил на ПУТИН!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Рускиот премиер Михаил Мишустин е позитивен коронавирус, јавуваат локалните медиуми.

Тој е во изолација, откако претходно го информираше претседателот Владимир Путин за неговата состојба. Заменикот на Мистистин, Андреј Белошов, ќе завземе одредени премиерски позиции.

Русија досега тестирала повеќе од 3,5 милиони граѓани. Во светот САД тестирале најмногу луѓе – околу шест милиони.

Потсетиме, тој се повлече од функцијата руски премиер во јануари и многу брзо доби голема улога во борбата против коронавирусите во таа земја.

Членовите на неговиот кабинет и другиот персонал секојдневно се тестираат за вирусот, а носењето маски е задолжително.

Во Русија во последните 24 часа се регистрирани 7.099 нови случаи на инфицирани со вирусот Ковид-19, што е најголем број на заразени во еден ден до сега. Вкупно се заразени 106.498 луѓе.

Растот на бројот на заразени денеска се зголеми на 7,1 отсто во однос на вчерашните 6,24. Иако расте бројот на заразени, тој веќе десет дена по ред е под 10 отсто.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ким зборуваше на партиската средба за вирусот корона, додека Северна Кореја ги затвори границите и воведе карантин пред шест месеци.

КИМ СЕ ПОФАЛИ СО УСПЕХ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: Детално го планиравме спречувањето на вирусот!

Водачот на Северна Кореја Ким Јонг Ун го поздрави „големиот успех“ во борбата против...

Иако сега пламенот е ставен делумно под контрола од локалната противпожарна единица, ветерот беше тој кој дополнително го отежнува целосното гаснење.

ГРЦИЈА ВО ПЛАМЕН: Пожари на грчките острови Евија и Крит

Големи пожари избија вчера на грчките острови Евија и Крит, а ветерот дополнително...

Светската здравствена организација предупреди дека пушењето е поврзано со поголем ризик од тешка коронавирусна болест и смрт кај болнички пациенти, иако не може да прецизира колку точно тие ризици можат да бидат повисоки.

ОТКРИЕНА ВРСКА МЕЃУ КОРОНАВИРУСОТ И ЦИГАРИТЕ: Пушачите ова мора да го знаат!

СЗО посочи дека пушачите сочинуваат 18% од хоспитализираните пациенти со коронавирус. Светската...

Директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус рече дека дневно се регистрираат до 160.000 случаи и ги повика сите земји да преземат сеопфатен пристап во борбата против вирусот.

СЗО ГО ПРЕДУПРЕДУВА СВЕТОТ: Пандемијата е се повеќе присутна, придржувајте се до мерките за заштита!

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека 60% од 10 милиони пациенти ширум...