Причината за несреќата засега не е позната, а возачот на моторот е повреден.

Објавил: Стојче Бушин | 20 мај, 2020 21:56

НАЈНОВА ВЕСТ: Тешка сообраќајна несреќа на раскрсницата кај Железничка станица

Фото/Текст извор: ©Фото:Тв21

Сообраќајка меѓу камион и мотор се случила пред малку на раскрсницата кај Железничката станица во Скопје.

Причината за несреќата засега не е позната, а возачот на моторот е повреден.

Полицијата е на терен и врши увид. Повеќе информации наскоро!

Според анализите на МВР, брзото возење е меѓу првите три најчести фактори за случување на сообраќајните несреќи со потешки последици.

Според истражувањата на СЗО, зголемувањето на просечната брзина е директно поврзана со веројатноста за сообраќајна несреќа и со сериозноста на последиците од несреќата. На пример, секој еден процент зголемување на средната брзина предизвикува четири проценти зголемување на фаталниот ризик од несреќа.

За да се намали бројот на неодговрни возачи, во Република Македонија, сообраќајната полиција организира акции и патролира на јавните патишта.
За 2018 година полицијата има 5.145, а за 2019 година 2.804 наплатени казни за брзо возење.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ако не ги признаеме слабостите на историјата, не можеме да градиме заедничка иднина. Нам ни треба историја која гради мост на пријателство меѓу народите, преку глава ни е од истории кои создаваат раздор и поттикнуваат нетрпеливост.

Заев се оправда за скандалозното интервју: “Дајте да живееме денеска“

Пемиерот Зоран Заев денеска изјави дека ги разбира реакциите на социјалните мрежи...

Ставот на Пендаровски е дел од интервјуто за Дојче веле, кое интегрално ќе биде објавено утре.

Пендаровски за ДВ: Спорот со Бугарија може да се реши само ако се почитува достоинството на македонскиот народ

Антифашистичката борба е во темелите на современата македонска држава, а во таа борба...

Изгубен човек во простор-времето. Човек без никаков сенс за државничка политика. Корумпиран човек кој, ако не му се спротивставиме, ќе не направи народ без држава!

Апасиев: Ако не му се спротиставиме на Заев ќе не направи народ БЕЗ ДРЖАВА!

Мора да дозволиме заедничката и споделената историја да не обедини нас, граѓаните...

- МАКЕДОН потсетува на одлуките на референдумот од 8 септември 1991 година и референдумот од 30 септември 2018 година, и повторува дека ЕУ и НАТО не се достојни за промена на името на државата Македонија и идентитетот на Македонскиот народ!

МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА ЗГРОЗЕНИ ОД ИНТЕРВЈУТО НА ЗАЕВ ЗА БГНЕС!

СОЈУЗ НА ЗДРУЖЕНИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ И ДЕЦАТА БЕГАЛЦИ ОД ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА...