Временска прогноза!

Објавил: Перо Милчин | 17 февруари, 2021 9:02

НАЈНОВИ МЕТЕО ИНФОРМАЦИИ: НАУТРО СТУДЕНО – ПРЕКУ ДЕН ПОЗНАЧИТЕЛНО ЗАТОПЛУВАЊЕ НА ВРЕМЕТО

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Времето денес во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од северозападен правец. Во вечерните и ноќните часови локално ќе има повеќе облачност а ќе има услови и за локално провејување на снег. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од -2 до 7 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со мала, а во вечерните и ноќните часови со позначителна облачност кога ќе има услови за сосема слабо и локално провејување на снег. Максималната температура се очекува да се искачи до околу 2 степени.

Потоа во следните денови времето ќе биде претежно стабилно, суво и сончево, повремено со умерена облачност. Наутро температурите сеуште ќе бидат ниски и понекаде ќе се спуштаат под -10 степени, додека максималните ќе бидат во пораст и ќе се искачуваат во интервалот од 3 до 13 степени. За време на викендот во најтоплите предели од државава температурите на воздухот се очекува да се искачат до околу 15 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.