Најново метео!

Објавил: Перо Милчин | 22 април, 2021 7:39

НАЈНОВИ МЕТЕО ИНФОРМАЦИИ: ОД ЗАПАД ДОАЃААТ НОВИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД – ДЕТАЛИ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Во текот на денот облачноста ќе се зголемува и кон крајот на денот и во вечерните часови во западните предели ќе има повремени врнежи од дожд.

Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, додека температурите ќе се искачуваат во интервалот од 14 до 21 степен.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со умерена облачност. Во текот на денот облачноста ќе се зголемува а ќе дува и слаб до умерен ветер од јужен правец. Температурата ќе се искачи до околу 18 степени.

Потоа утре и во сабота ќе имаме претежно облачно и посвежо време со повремени локални врнежи од дожд, додека на повисоките планини ќе има услови за повремен снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец, додека температурите ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 16 степени. Во најтоплите предели истите има услови да се искачат и до околу 18 степени. Стабилизирање на времето и пораст на температурите на воздухот се очекува од недела.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Повремено ќе има нешто повеќе облачност а особено во сабота ќе дува умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

СТАБИЛНО И ТОПЛО ВРЕМЕ – ЗА ВИКЕНДОТ СЕВЕРЕН ВЕТЕР И МАЛ ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ

Денес, како и во следните денови продолжува периодот на претежно стабилно, суво и сончево...

Ќе дува умерен, повремено на некои места засилен ветер од западен и од југозападен правец. Температурите ќе се движат во интервалот од 18 до 26 степени.

ПРОДОЛЖУВА ПРЕТЕЖНО СТАБИЛНОТО И ТОПЛО ВРЕМЕ – МАЛ ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ

Денес времето ќе биде умерено, локално и позначително облачно а ќе има услови и за...

Повремено и локално ќе има нешто повеќе облачност а само утре ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретка појава на грмежи.

НАЈНОВИ МЕТЕО ИНФОРМАЦИИ: ПРОДОЛЖУВААТ РЕЛАТИВНО ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ

Продолжува периодот на претежно стабилно, суво и релативно топло време. Односно времето...

Локално ќе има услови за појава на НЕВРЕМЕ со поинтензивен пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 25 степени.

АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ДЕНЕС ПОПЛАДНЕ УСЛОВИ ЗА ЛОКАЛНО НЕВРЕМЕ – ОД УТРЕ ЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ

Денес претпладне времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност....