Во Словенија во последните 24 часа со 1.742 спроведени тестирања потврдени се 470 нови коронаинфекции, а од последици на компликациите предизвикани од заболувањето Covid-19 починале уште 45 лица, соопшти во понеделникот словенечката влада.

Објавил: Рејхан Бајрами | 23 ноември, 2020 13:04

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: 59 милиони заразени со коронавирусот во Светот

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денеска бројката на заразени со коронавирус во Светот, стигна до 59 милиони. Починаа 1.395.340 лица, а оздравени се 40.838.729 лица!

Во Словенија во последните 24 часа со 1.742 спроведени тестирања потврдени се 470 нови коронаинфекции, а од последици на компликациите предизвикани од заболувањето Covid-19 починале уште 45 лица, соопшти во понеделникот словенечката влада.

Во последните 24 часа забележани се 1.973 нови случаи на зараза со корона вирусот во Хрватска, а бројот на активни случаи изнесува 19.275.

Меѓу нив 2.060 пациенти се на болничко лекување, од кои 235 на респиратор!

Во Скопје од почеток на епидемијата на новиот коронавирус во март, досега се регистирани се 23.935 случаи на короанинфекции, а во моментов активни се 9.883.

Центар, Гази Баба, Карпош, Аеродром, Кисела Вода се скопските општини, каде што е забележан најголем број активни случаи

Чаир – 623, Гази Баба – 1472, Аеродром -1424, Карпош – 1192, Центар – 1188, Кисела Вода – 1205, Ѓорче Петров – 827, Бутел – 551, Шуто Оризари – 183, Студеничани – 52, Сарај – 152, Арачиново -34, Илинден – 245, Сопиште – 63, Чучер Сандево – 104, Петровец –125, Зелениково -73, Странец – 173, Нераспределен- 197!

Додека пак кинеските власти тестираат милиони луѓе, воведуваат карантини и затвораат училишта кога минатата недела открија неколку локални трансмисии на коронавирус во три града во земјата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Регистрирани сe 2.397 нови позитивни случаи од 34 градови во државата со намалување од 3,0% во однос на минатата недела.

ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ ОД 11 ДО 17 ЈАНУАРИ, 2021Г: НАМАЛУВАЊЕ НА БРОЈОТ НА НОВИ ПОЗИТИВНИ СЛУЧАИ И ПРОЦЕНТОТ НА ПОЗИТИВНИ ОД ТЕСТИРАНИ, ЗГОЛЕМЕН БРОЈ ОЗДРАВЕНИ ЛИЦА

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 11 до 10 јануари...

Со крвна плазма досега се третирани 661 пациент. Со ваквиот највисок чин на хуманост, граѓаните кои се оздравени имаат можност да им помогнат на тие кои во моментот се борат со коронавирусот.

ДАРУВАЊЕТО КРВНА ПЛАЗМА НАЈВИСОК ЧИН НА ХУМАНОСТ, ДОСЕГА ОБЕЗБЕДЕНИ 802 ЕДИНИЦИ, ТРЕТИРАНИ 661 ПАЦИЕНТ

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени вкупно 802 единици...