Најново видео од Никола Груевски во Будимпешта

Објавил: Узунов Бобан | 7 јуни, 2019 17:08

(најново видео) Груевски во брканица со унгарски новинар

Фото/Текст извор: ©магазин

Експремиерот и азилант, Никола Груевски беше начекан од страна на унгарски новинар во Будимпешта, кој се обидуваше да добие одговор на неколку прашања поврзани со бегството, но и контактите на Груевски со унгарскиот премиер, Виктор Орбан.

Како што може да се види од видеото што го споделија медумите во Унгарија, Груевски одби да одговори на поставените прашања.

„Нема да одговорам, можеби во некоја друга прилика“, рече Груевски.

На крајот екс-премиерот се качи во возило и го напушти објектот. 

ПОТСЕТУВАЊЕ КАКО НИКОЛА ГРУЕВСКИ ЈА НАПУШТИ МАКЕДОНИЈА

Ветуваше дека нема да бега, бараше да го затворат во замена за сите други обвинети, најавуваше победа на избори… На крајот побегна.

Пет дена се поставуваше прашањето каде е Никола Груевски се додека тој не се јави Будимпешта изјавувајќи дека побарал политички азил. Надлежните органи сеуште  утврдуваат како Груевски без патни исправи стигнал до Унгарија, кој му помогнал и зошто.

8 ноември 2018 година беше денот кога тој требаше да се јави во истражниот затвор „Скопје“ на издржување на двегодишната казна во случајот „Тенк“. Ги искористи сите правни лекови и усепа да го одложи барем на кратко, но доволно за да го спроведе својот план во движење.

 Кривичниот совет ги одби сите негови жалби и со тоа се исцрпи последната правна можбност тој да не заврши во затвор. Истовремено Груевски се исклучува од мрежите вибер, сигнал и ватсап, го остава телефонот вклучен но не одговара на повиците.

Судот истиот ден, ревносно, неколку пати испраќа судски доставувач да му го врачи решението и со тоа да се исполни последниот услов пред извршување на казната, но неуспешно Груевски веќе беше заминат кај неговиот личен пријател Виктор Орбан. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Резултатите објавени од ДИК не се финални и ќе се проверуваат сите записници од сите избирачки места. Победата на Коалицијата МОЖЕМЕ е чиста како солза и разликата со ВМРО ДПМНЕ е најмалку 3 мандата, напиша Зеќири!

ЗЕКИРИ: Победата на Коалицијата МОЖЕМЕ е чиста како солза

По обработка на околку 75 отсто од податоците СДСМ и коалицијата „Можеме“ на овој кристално...

Според симулацијата на ДИК, Коалицијата предводена од СДСМ „Можеме“ ќе има 46 мандати, Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 16, Алијанса за Албанците 12, а Левица и ДПА по еден мандат.

СДСМ 46 мандати, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 16, АА-ААА 12, а Левица и ДПА по 1 пратеник

Со пребројани резултати од 99% од избирачките места, симулацијата на Државната изборна...

Тој истакна дека иако овие избори се поразлични од другите, сепак не се и помалку важни и изрази верување дека денешниот ден ќе донесе заеднички успех на сите во државата. 

ЗАЕВ: Овие избори се поразлични, но не и помалку важни- денеска граѓаните гласаа за иднината на државата!

Денеска во Струмица го остварив своето гласачко право, како придонес кон големата...

-Бројни нерегуларности се забележани во организација на СДСМ и ДУИ, како заплашување на гласачи, бугарски воз во Липковско и Сарај, употреба на полицијa – рече Таравари пред новинарите.

Таравари: Водиме убедливо пред ДУИ, се надевам овој победнички тренд ќе продолжи

Ние сме во убедлива предност пред ДУИ во изборните единици од каде добиваме информации,...