Ваквото заострување на мерките доаѓа по големиот број заразни од коронавирус, како и пополнувањето на капацитетите во болниците и ковид-центрите. Од кога ќе се применуваат мерките, ќе се знае откако ќе се одржи владината седница.

Објавил: Рејхан Бајрами | 5 април, 2021 11:47

НАЈНОВО: Кафеаните целосно или делумно да се затворат, а полициски да почнува од 20 часот

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Главниот координативен кризен штаб донел одлука за заострување на мерките со цел спречување на ширењето на коронавирусот, дознава „А1он“. Според нивни извори, предвидено е зголемување на траењето на полицискиот час, кој наместо од 22 часот, ќе треба да започнува од 20 часот.

Дополнително, се разговарало и за затворање или ограничување на работата на угостителските објекти. Засега нема потврда од Кризиниот штаб за овие одлуки, но Владата веќе закажа седница.
Владиниот портарол, Душко Арсовски потврдува само дека од 13 часот е зажана седница, а неофицијално, во 14 часот ќе се одржи и прес-конференција.

Седницата е за актуелната состојба со Ковид-19“, вели кратко портпаролот Арсовски.

Министерот за здравство, Венко Филипче кој е дел и до Кризниот штаб, не одговара на прашањата поврзани со заострувањата на мерките, но и дали освен за овие, се дискутирало и за други рестрикции.

Инаку, извори од Комисијата за заразни болести за „А1он“ брифираат дека тие денес не поднеле барање за заострување на мерките. Според нив, тие уште во месец март до Кризниот штаб и Владата доставиле цел сет на мерки за спречување на заразата, со цел, самите да одлучат кои ќе ги применат. Претседателот на комисијата, Жарко Караџовски не одговара на повиците за да ја потврди или негира информацијата.

Ваквото заострување на мерките доаѓа по големиот број заразни од коронавирус, како и пополнувањето на капацитетите во болниците и ковид-центрите. Од кога ќе се применуваат мерките, ќе се знае откако ќе се одржи владината седница.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Освен Фетаи во Вишото обвинителство во иднина ќе работат и обвинителите Бурим Рустеми, Наум Пановски, Сашо Трајчев и Снежана Георгиевска.

Советот за јавни обвинители ја понижи Ристоска: „Разочарана сум“, што не бев избрана за виш јавен обвинител

Во изјава за „360 степени“, обвинителката Ленче Ристоска не го криеше своето разочарување...

Обвинителите Лиле Стефанова, Артан Ајро и Трајче Пеливанов, кои беа дел од поранешното СЈО, како и Наташа Поп Трајкова од Основното јавно обвинителство (ОЈО) – Струмица и Катерина Колариќ од ОЈО Скопје ќе го засилат Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција со кое раководи Вилма Русковска.

Стефанова, Ајро, Пеливанов, Поп Трајкова и Колариќ се нови обвинители во тимот на Русковска

Тројца обвинители од поранешното СЈО и по една обвинителка од Скопје и Струмица ќе...

Претставниците на земјоделците го информираа претседателот Мицкоски дека обештетувањата уште не им се исплатени, иако поминал подолг период.

Мицкоски на средба со земјоделците од Арачиново и Гази Баба: Власта со години не им ги исплаќа средствата за обештетување

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со претседателот на Комисијата...

Битиќи изрази задоволство со тоа што со овој инвестициски проект дополнително ќе се влијае на зголемување на извозот во нашата земја, а поради тоа што воведување на нова производна линија во погонот во Кавадарци и отворањето на новиот производствен погон во Куманово, ќе отворат нови можности за граѓаните од овие општини, но и ќе влијаат на локалниот економски развој.

Нова инвестиција во Кавадарци и Куманово во вредност од 16 милиони евра и околу 1000 нови работни места

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација...