Австралискиот град минатата ноќ забележа минимална температура од 25,4 степени, објави Би-Би-Си.

Објавил: Сара Фемина | 29 ноември, 2020 19:16

Најтопла ноемвриска ноќ во СИДНЕЈ: Регистрирана температура од 30 степени, противпожарната служба предупреди на опасност од пожар(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Сиднеј ја забележа најтоплата ноемвриска ноќ, а дневните температури достигнаа 40 степени, па противпожарната служба на Нов Јужен Велс издаде предупредување за пожар за поголемиот дел од источниот и североисточниот дел на земјата.

Австралискиот град минатата ноќ забележа минимална температура од 25,4 степени, објави Би-Би-Си.

Температурите за време на викендот пораснаа и во другите делови на земјата, вклучително и во Јужна Австралија и Викторија. Највисоката температура во Сиднеј, 30 степени, е забележана во 4,30 часот. Претходниот рекорд од 24,8 степени беше поставен во 1967 година.

Бирото за метеорологија објави шестдневен топлотен бран на север во делови на Нов Јужен Велс и на југоисток од Квинсленд.

Руралната противпожарна служба (РФС) издаде предупредување за „опасност од пожари“ во источните и североисточните делови на Нов Јужен Велс.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Според статистичките податоци на Европската канцеларија за азил, во август, поднесени се 1.400 барања од албански граѓани, што е зголемување за 46 отсто во споредба со јули и повеќе од двојно во однос на јуни.

Албанските граѓани најбројни баратели на азил во ЕУ од земјите во регионот

Во текот на изминатото лето се бележи рекордно зголемување на бројот на баратели на...

Претходно, немаше ниту еден ден без смртни случаи од Ковид-19 од 2 август 2020 година, според националната телевизија НХК. Во саботата, сепак, беа регистрирани три смртни случаи.

Јапонија без ниту еден смртен случај од Ковид-19 првпат по 15 месеци

Јапонија во неделата не забележа ниту еден смртен случај од Ковид-19, првпат по повеќе...

Затворањето, во кое се дозволени само основни продавници, како аптеки и супермаркети, а училиштата и државните градинки се затворени, доаѓа за време на еднонеделното затворање на компаниите низ целата земја од 30 октомври.

Москва воведе „локдаун“, луѓе во заштитни одела ги дезинфицираат улиците

Рускиот главен град Москва денеска ги воведе своите најстроги мерки за „локдаун“...