Сашо Мијалков денеска во судот не се соочи со премиерот Зоран Заев, бидејќи неговата одбрана немаше прашања.

Објавил: Сара Фемина | 24 октомври, 2019 19:47

НАЈЧЕВСКА: Заев се спрема да го врати Мијалков на поранешната функција и да го ослободи од било какво сомнение!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Премиерот Зоран Заев денеска на рочиштето за Таргет-Тврдина“ кој беше повикан во својство на сведок, рече дека четири пати одел во владата на средба со Никола Груевски пред да ги објави снимените разговори. 

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков е виновникот за прислушувањето, но одговорност има и бившиот лидер на ВМРО ДПМНЕ и екс премиерот Никола Груевски, кој ги добивал материјалите, рече премиерот Зоран Заев по денешното сведочење во Кривичниот суд за случајот „Таргет -Тврдина“.

„Сашо Мијалков и те како е виновен како директор на УБК. УБК тоа го правела, но лошотијата, злобата доаѓа од тој што го конзумирал тоа. Чесен политичар го спречува тоа, ако увиди го пријавува тоа, а не да го конзумира, па да ги слуша новинарите, ај опонентот, па и кога разговараат со своите деца, па кога имаат и домашни и семејни проблеми, па и невладините организации, па и верски заедници, бизнисмени, се. И те како сите во веригата на одговорноста, како што законот утврдува според мене, го прекршиле законот“, рече Заев.

Сашо Мијалков денеска во судот не се соочи со премиерот Зоран Заев, бидејќи неговата одбрана немаше прашања.

На социјалните мрежи реагираше и професорката Мирјана Најчевска во која вели дека Заев се спрема да го врати Мијалков на неговата поранешна функција и да го ослободи од секакво обвинение.

Само мене ми се чини или Заев се спрема да го врати Мијалков на неговата поранешна функција и секако да го ослободи од било какво сомнение.
Сосема нормално така, пишува Најчевска.
Мијалков е едноставно жртва на Груевски. Како и Гордана и Пешев и…

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Децо, палете патиките и тргајте по белиот свет. Иднината е подеднакво заебана како и минатото во Северна. Не дозволувајте партиски кловнови да ви ја кројат судбината.

Михајловски со порака до младите: Децо, палете патиките и тргајте по белиот свет

Актерот Тони Михајлоски најверојатно разочаран од ситуацијата во Македонија преку...

Нема место за паника, има доволно резерви на масло за потребите на граѓаните, напиша на Фејсбук министерот за економија, Крешник Бектеши сликан со пакети масло за јадење.
Бектеши позираше со пакети масло за јадење

Бектеши позираше со пакети масло за јадење

Бектеши позираше со пакети масло за јадење Нема место за паника, има доволно резерви...

Државниот буџет заради зголемувањето на цените на светските берзи на метали, енергенси, храна, транспорт, разни услуги кои заради прекинот на некои ланци на испорака поскапеа, итн сега прибира повеќе приходи од царини и даноци, особено ДДВ!

Се јави Груевски: Додека бев премиер во Македонија се фукнционираше

Деновиве е актуелно прашањето поточно барањето за зголемување на платите во јавниот...