Ти голема бела птицо не можеш ни да замислиш каква штета се нанесува со внесувањето на терминот северџани и на какво понижување ги изложуваш сите граѓани на Република Македонија.

Објавил: Рејхан Бајрами | 16 јуни, 2019 13:18

Најчевска и Каракамишева ВО ВОЈНА: Јас сум балерина толку колку си ти интелектуалка!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Професорката Мирјана Најчевска на социјалните мрежи остро и коментираше на својата колешка Тања Каракамишева, велејќи дека со употреба на терминот „северџан“ ги понижува сите граѓани на Република Македонија.

Во продолжение целиот фејсбук статус:
Каракамишева, јас за тебе сум професорката Најчевска.
Ти драга моја голема бела птицо не можеш кутрата да разбереш дека толку колку што сум јас балерина толку си ти драга моја голема бела птицо интелектуалка.
Ти голема бела птицо не можеш ни да замислиш каква штета се нанесува со внесувањето на терминот северџани и на какво понижување ги изложуваш сите граѓани на Република Северна Македонија и сите оние кои се бореле и изгинале за да може да ја имаме оваа наша самостојна и независна и сопствена држава.

И да, голема бела птицо, употребата на спомнатите изрази со кои се врши дехуманизација на одредена група луѓе заради нивната партиска припадност е говор на омраза. Тие се дел од атмосферата која ја градеше ВМРО-ДПМНЕ националистичка и ти мила моја голема бела птицо како нивни барјактар.
Ти голема бела птицо не ни разбираш за што зборувам туку повторуваш напамет научени фрази и мислиш дека на тој начин стануваш нешто повеќе од обична голема бела птица.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Инвестираме 121 милиони денари за замена на постоечките нееколошки системи за греење, за набавка на пречистувачи за воздух за градинките, училиштата и здравствените и административните објекти.

ЗАЕВ: “ВЛАДАТА ИНВЕСТИРА ЗА ПОЧИСТ ВОЗДУХ ЗА СИТЕ”

Премиерот Зоран Заев на социјалните мрежи објави дека владата инвестира во почист...

Оние ,,патриотине" од дијаспора, кои, киснат на профили и мастурбираат, не се важат - пошто не се во избирачки список. Не гласаат.

ЈОЦИ: “Фетаи самата може во рок од половина час, сите фашисти да ги среди-Додека лакира нокти”

Фетаи, самата може, во рок од половина час, сите фашисти да ги среди. Додека лакира нокти,...

Аферата Рекет само ги потврди сомневањата дека првиот човек на СЈО е носител на криминални активности во кои се вклучени и многу други.

Трајанов: “Првиот човек на СЈО е носител на криминални активности во кои се вклучени бизнисмени и политичари„

Поранешниот пратеник и министер Павле Трајанов, кој е и лидер на вон парламентарниот...

Мој совет до власта е дека е подобро од половина пат да се вратиш назад, отколку по погрешен пат да одиш до крај!

СТОИЛКОВИЌ: “Воодушевен сум од условите во Шутка и напредокот во однос на затворениците”

Знам дека ќе молчат, знам дека лицемерието ќе ги изеде као рѓата што го јаде железото,...