Зошто да почитува полицаец кој до вчера со него крадел.

Објавил: Перо Милчин | 30 мај, 2020 23:49

НАЈЧЕВСКА: Луѓето во Македонија немаат доверба во власта!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Граѓаните нема да имаат доверба и ниту една мерка нема да успее се додека не го промениме системот и на управувачките позиции дојдат луѓе кои знаат и умеат и имаат искуство, пишува на Фејсбук статус професорката Мирјана Најчевска.

Најчевска вели дека луѓето во Македонија немаат доверба во власта бидејќи тие кои управуваат со државата не се знае на каков начин дошле на тие позиции.

Луѓето кои не веруваат во институциите нема да спроведуваат ниту една мерка која доаѓа од тие институции.
И да ви кажам право не знам зошто би им верувале, потенцира Најчевска.

Мирјана Најчевска беше еден од нај активните активисти на „шарената револуција“. Таа е професорка, активистка и експертка од областа на човековите права со контроверзен углед, активен борец за промоција и заштита на човековите права на маргинализираните групи.

Како може да имаат доверба во тие кои управуваат со државата кога знаат како дошле на тие позиции. Гласале затоа што им се заканиле, ги поткупиле, воопшто не гласале ама кутиите биле полни,

Како да има доверба во институција која ја раководи неговиот соученик од основно кој со крајни напори научил да множи и дели.
Зошто да верува во службеник за кој знае дека се запослил на место за кое нема ни знаења ни вештини ни искуство.
Зошто да почитува полицаец кој до вчера со него крадел.
Како да верува во премиер кој се окружил со кафански певаљки, хоштаплери и јагуриди.
Што да очекува од судија кој ја купил дипломата.

И граѓаните нема да имаат доверба и ниту една мерка нема да успее се додека не го промениме системот и на управувачките позиции дојдат луѓе кои знаат и умеат и имаат искуство. И кои нема да ти ги запослат синот или жената, ама ќе создадат институции кои функционираат, тврди професорката Мирјана Најчевска.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Денеска во Росоман со претставници на бизнис секторот и со вработените во повеќе фирми разговаравме за справувањето со последиците од економската криза предизвикана од коронавирусот!

Филипче му измери температура на Заев: Имам температура 36,5

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче денеска беа во...

На фотографијата се гледа дека Мисајловски и останатите на средбата не ги почитуваат мерките за физичко дистанцирање, ниту пак носат заштитни маски.

(Фото) Мисајловски и Тони Михајловски без маски во кафуле во Куманово

Носителот на листа во ИЕ 2 на ВМРО ДПМНЕ, Владо Мисајловски, со кандидатот за пратеник...

Тука луѓево плачат за пет шест капки повеќе кислород и те гледаат на начин на кој стануваш ПОЧОВЕК!!
Да да борбата тука е за воздух!
Умирањето тука не е процес!

Доктор од Инфективна: Тука луѓево плачат за пет шест капки повеќе кислород!

Гоце Марков е медицинско лице од внатрешноста на Македонија, а на својот Фејсбук профил...

ќе остане запишано дека на 15 јули НАРОДОТ што тагува кога ВЛАСТОДРЖЦИТЕ слават се побунил и го урнал режимот на Заев Први Преспански, додава Силјановска-Давкова.

Силјановска-Давкова: Македонска Преспанска трагедија

Професорката Гордана Силјановска Давкова по повод две годишнината од Договорот од...