Од Министерството за правда, на прашањето од „Фокус“, кога последен пат испратиле барање за екстрадиција на бегалецот, ни одговорија дека последното дополнување на барањето за екстрадиција е испратено на 13 јуни 2019 година.

Објавил: Перо Милчин | 14 октомври, 2021 12:22

На Груевски за 6 дена му истекува азилот во Унгарија

Фото/Текст извор: ©фокус

На поранешниот премиер, и се уште актуелен бегалец, Никола Груевски овој месец му истекува азилот кој го доби од Унгарија, каде што живее изминатите три години.

Тој на 20 октомври 2018 година на фејсбук информираше дека добил азил, а според правилата на државата во која е засолнет, по три години се прави ревизија на одлуката. Односно, Унгарија повторно ќе мора да одлучи дали и понатаму ќе му обезбеди прибежиште на Груевски.

Денес, Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на моето претходно поднесено барање за добивање политички азил поради политичкиот прогон во Република Македонија.
Во барањето за политички азил наведов дека го барам поради политичкиот прогон од новата Влада предводена од партијата СДСМ. Наведов дека Владата сака да ми ја одземе слободата користејќи недемократски чекори и методи и злоупотребувајќи го обвинителскиот и судскиот систем во Македонија, објави Груевски на 20 октомври 2018 година.

Сепак, се очекува Унгарија повторно да му обезбеди азил на Груевски. Тој неодамна регистрираше и фирма со широка деловна активност во малото гратче Пецел, кое се наоѓа на дваесетина километри од унгарската престолнина.

Груевски пред три години избега од Македонија за да не ја издржува двегодишната затворска казна за случајот „Тенк“. Тој преку Албанија, Црна Гора и Србија избега во Будимпешта, а Обвинителството се уште ја води истрагата за неговото бегство. Според една од последните изјави на обвинителката Вилма Русковска, имаат информации но не и докази за да покренат обвинение за случајот.

Од Министерството за правда, на прашањето од „Фокус“, кога последен пат испратиле барање за екстрадиција на бегалецот, ни одговорија дека последното дополнување на барањето за екстрадиција е испратено на 13 јуни 2019 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Утринава бил сослушан и сопственикот на превозната фирма „Беса Транс“ и тој е достапен за македонските истражни органи, соопштија од македонското и од бугарското обвинителство. Дали за него ќе следува мерка притвор, ќе одлучува надлежниот јавен обвинител.

Соптвеникот на „Беса транс“ бил на распит, бугарското обвинителство најави расчистување на случајот

Државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите...

Министерот за транспорт и врски, Бочварски откри и дека автобусот на Беса Транс користел извод од лиценца на друг автобус, а попладнево кажа дека ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса Транс“ кој изгоре, не бил вработен во компанијата

ТРАГЕДИЈАТА СО „БЕСА ТРАНС“ ОТКРИВА И ГОЛЕМИ СИСТЕМСКИ ПРОПУСТИ ЗА ПРЕВОЗНИЦИТЕ ВО ДРЖАВА

Владата како најодговорна за изнаоѓање на фирма која ќе се грижи за софтверот за полагање...

„Според бугарското обвинителство се спасиле 8 патници и дека тоа го забележал сведок. Што се однесува до списокот, во кој недостасува лице од ОАЕ, и за кое се вели дека е осмиот патник, немаме таква информација се уште. Од тоа што знам е дека патниците често ги менувале седиштата од еден во друг автобус, кога одмарале на бензински пумпи. Не знаеме какво ќе биде својството во постапката на сопственикот на компанијата, информира Јовески.

Јовески: Нема траги од експлозив на автобусот

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна...