Со цел непречено функционирање на клиниката во услови на пандемија од коронавирусот, се применуваат посебни мерки за заштита и во таа насока поставени се нови шалтери за прием на пациенти, како и нови столчиња во чекалната на пациентите.

Објавил: Стојче Бушин | 23 јуни, 2020 21:56

На детска клиника комплетно се реновирани амбулантскиот дел, Ургентниот центар и чекалната

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Амбуланскиот дел е целосно обновен со нова опрема, извршени се бројни градежни зафати, поставени нови прозорци, нова електрика, а во дел од просториите е променет таванот и подот.

Со цел непречено функционирање на клиниката во услови на пандемија од коронавирусот, се применуваат посебни мерки за заштита и во таа насока поставени се нови шалтери за прием на пациенти, како и нови столчиња во чекалната на пациентите.

На детска клиника комплетно се реновирани амбулантскиот дел, Ургентниот центар и чекалната!

Министерот Венко Филипче изјави дека после 30 години, целосно се реновираше исто така и Службата за итна медицинска помош во Здравствениот дом во Македонски Брод.

Со ова инфраструктурно зајакнување, за две ипол години ги подобривме условите во 31 јавно-здравствена установа.

Овозможивме модерно јавно здравство. Овозможивме подобра здравствена грижа за сите пациенти. Нашата цел се задоволни пациенти и мотивирани здравствени работници. Продолжуваме и понатаму кон унапредување на целиот здравствен систем, изјави Филипче!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Министерот информира дека според анализите, голем број од новите случаи се должат на т.н. британскиот вурис, над 70 проценти, посебно во Скопје, Кавадарци, Неготино, Прилеп и Охрид.

Филипче: Не е исклучена можноста од воведување рестриктивни мерки, ќе се знае идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за...

Филипче кажа дека од кинеската вакцина се очекуваат 200.000 дози, а една одредена количина може да дојде наскоро, но не се знае кога точно.

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави...

Процесот се одвиваше во повеќе фази, а почна со проширување на квотите за лекови, со што се надмина проблемот со недостиг од лекови, за пациентите, посочи министерот пред пратениците во комисијата.

ФИЛИПЧЕ: ИЗМЕНИТЕ НА ЗЗО ЌЕ ОВОЗМОЖАТ ГРАЃАНИТЕ БРЗО И ЕФИКАСНО ДА ДОБИЈАТ ТЕРАПИЈА ВО СЕКОЕ ВРЕМЕ, А ДРЖАВАТА ДА ЗАШТЕДИ ПАРИ

Со измените на Законот за здравствено осигурување (ЗЗО), освен што ќе се воспостави...