Рашомонијада во стратегијата за Рекет

Објавил: Узунов Бобан | 16 септември, 2019 21:38

НА КОГО ДА ВЕРУВАМЕ на Фрчкоска или на Заев: Адвокатката тврди дека не ги видела писмата, а знае дека се рачно напишани ?

Фото/Текст извор: ©магазин

Адвкатката на Катица Јанева Ирена Фрчковска го демантира Заев дека го информирала за тоа дека нормално е за Катица Јанева да побара поблага мерка и да искориски некои олеснителни околности. 

Фрчковска изјавува дека целата таа изјава погрешно е интерпретирана и средбата се случило во времето кога Јанева испрати допис до Јавниот обвинител на Република Македонија со кој ја префрла практично надлежноста на предметите од СЈО во надлежност на Јавниот обвинител. Тоа беше за ургентноста, за итноста за важноста на одлуката за Јанева со една писмена согласност да ги префрли предметите и прво отвори една голема дискусија и предизвика една турбуленција во правниот систем и во понатамошната работа на СЈО и беше од интерес и за Владата и за правниот систем. 

Ако Фрчковска демантира дека имало каков било разговор за мерки за истрагата или невлијание на предмети и сведоци, тогаш логично е прашањето од каде знаел каква била намерата на Катица Јанева со префлрањето на предметите ?

Или изворот на информација бил некој друг, а со тоа и намерата на Заев со таквата изјава.

Очигледно дека постои неусогласеност на слаба координација помеѓу премиерот Заев и адвокатката Фрчкоска. 


На интервјуто дадено за ТВ21 Фрчкоска на 3 мин и 8 сек тврди дека писмата се напишани рачно и дека се друго е шпекулација, за во истото интервју на 6 мин и 30 сек да изјави дека одлуката и писмото лично не ги видела. 

На кого да му верува јавноста, на премиерот Заев кој вели дека адвокатката го информирала за чекорите кои ги превезема Јанева за да и се олесни истрагата, таа го демантира велејќи дека го информирала само за писмото за префрлање на предметите кое било напишано рачно, за после три минути да не убедува дека го нема видено ?


 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Меркел по самитот на лидерите на ЕУ во Брисел рече дека не е тајна оти за време на расправата за проширување, Франција, Холандија и Данска имале резерви кон натамошните чекори на Скопје и Тирана.

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало...

На лидерската средба, како што соопштија од кабинетот на претседателот, се поканети претседателот на СДСМ Зоран Заев, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, претседателот на ДУИ Али Ахмети претседателот на Алијанса за Албанците Зиадин Села, претседателот на Алтернатива Африм Гаши и претседателот на Движење Беса Билал Каса

ПЕНДАРОВСКИ ИСПРАТИ ПОРАКА ДО НАЦИЈАТА: Време е да се обединиме – претседателот закажа лидерска во недела

Лидерска средба на иницијатива на претседателот Стедво Пендаровски, на која ќе присустуваат...

Доколку биде направена таква грешка тогаш не треба да се лутиме за проблемите што ќе настанат – што ќе има џихадисти, влијанија од Русија, Турција или Кина.

БОРИСОВ: „Би се направила историска грешка ако ЕУ ги одбие Македонија и Албанија„

Република Македонија и Албанија треба веднаш да добијат датум за преговори. Би се направила...

Инаку непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на преговорите, кое ќе биде една од точките на Самитот, јавува дописникот на МИА.

Дописничката на МИА напиша: Македонските лидери да сфатат дека за Македонија нема место во ЕУ

Дописничката на државната МИА, внука на Борјан Јовановски, Тања Милевска апелира до...