Оваа бројка што е далеку поголема од бројката од претходниот јавен оглас!

Објавил: Рејхан Бајрами | 11 февруари, 2021 13:45

На конкурсот за 600 полициски службеници пријавени се вкупно 2964 кандидати

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

На последниот конкурс за 600 полициски службеници пријавени се вкупно 2964 кандидати, од кои 2365 се мажи, а 599 жени.

Денеска сум повторно во нашиот Центар за обука во Идризово кадешто веќе отпочна процесот на фазна селекција на пријавените кандидати за полициски службеници по последниот објавен конкурс од крајот на декември минатата година.

На конкурсот за 600 полициски службеници пријавени се вкупно 2964 кандидати!

Оваа бројка што е далеку поголема од бројката од претходниот јавен оглас, кога имавме вкупно 2391 пријавен – доволно говори како за евидентниот интерес кај младата популација за полициската професија така и своевидниот позитивен имиџ што нашето министерство го има меѓу оваа категорија граѓани, истакна министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски!

Воедно, им посакувам успех на сите кандидати, независно од резултатите што ќе ги постигнат, потенцираше тој!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Работа

Саемот трае 8 дена и е достапен 24 часа на ден преку сите десктоп и мобилни уреди. Сè што ви треба е интернет!

Отворени над 500 работни позиции: Во тек е најголемиот онлајн саем за вработување во Македонија и регионот

  Од 7 до 14 октомври посетете го најголемиот регионален онлајн-саем за вработување...

Нови работни места ќе има и за двајца манипуланти за големите корисници, кои ќе добиваат по 16.500 денари месечна плата, како и пет насочувачи, што ќе ја имаат истата плата.

Пошта распиша конкурс -се бараат 80 работници

Граѓаните уште не се задоволни од нивните услуги, но Македонски пошти набргу ќе добијат...

Податоците на приватната агенција за вработување „АДП“, покажуваат дека овие бројки се далеку поголеми од очекуваните. Компаниите во Америка отвориле 271.000 работни места.

Нови 271.000 работни места во Америка

Американските компании во декември отвориле 271.000 работни места. Новите податоци на...